Článek
Spojené státy ve čtvrtek v reakci na vývoj situace vyzvaly Izrael a Libanon k zdrženlivosti. Americký prezident však současně prohlásil, že židovský stát má právo se bránit. Izrael hodlá podle nejmenovaných vojenských zdrojů citovaných rozhlasem blokovat hlavní libanonské přístavy Súr, Sajdá, Bejrút a Míná u Tripolisu, aby zabránil dovozu zbraní, munice a dalšího potřebného materiálu pro Hizballáh.
Také bude pravděpodobně ze stejného důvodu bombardovat hlavní libanonská letiště, aby narušil jejich provoz. Není jasné, zda Izrael chce přerušit veškerou leteckou dopravu v zemi. Ráno již izraelské rakety zasáhly plochu mezinárodního letiště v metropoli Bejrútu. Všechny příslušné linky byly odkloněny do kyperské Larnaky.
Totální blokáda Libanonu
Armádní rozhlas uvedl, že Izrael plánuje totální blokádu Libanonu, tedy nejen ze vzduchu a od moře, ale i po zemi. Oficiálně tento záměr ale izraelské ozbrojené síly zatím nepotvrdily. Znamenalo by to totiž také nutnost vojensky obsadit všechny hraniční přechody se Sýrií, což by se fakticky rovnalo úplné okupaci Libanonu. Izraelský ministr obrany Amir Perec ve čtvrtek uvedl, že jeho vláda má za cíl zabránit tomu, aby se oddíly Hizballáhu vrátily do pozic podél izraelsko-libanonské hranice. Zároveň vyzval libanonskou armádu, aby po obnovení klidu tato klíčová postavení obsadila svými vojáky.
Libanonská vláda to doposud odmítala, aby si neznepřátelila Hizballáh, který má jih Libanonu pod svou kontrolou. Útoky Hizballáhu proti izraelskému území jsou zdrojem přetrvávajícího napětí mezi oběma státy. Z Perecových slov vyplývá, že pokud libanonská armáda nepřevezme kontrolu nad svou částí hranice, obnoví možná Izrael dlouhodobou okupaci příhraniční oblasti. Tu opustil v květnu 2000. Do té doby izraelské jednotky okupovaly území 22 let.
Tři desítky mrtvých
Izraelská armáda vtrhla do jižního Libanonu ve středu poté, co Hizballáh přepadl její pohraniční stanoviště a unesl dva vojáky. Další tři při incidentu přišli o život. Hizballáh oznámil, že chce zajatce vyměnit za libanonské vězně v Izraeli. Izraelský premiér Ehud Olmert o tom odmítl vyjednávat. Izraelsko-libanonský konflikt si od středy vyžádal podle různých zdrojů dvě až tři desítky mrtvých, včetně pěti izraelských vojáků a jedné izraelské civilistky.
Izraelské nálety jsou podle vojenských odborníků nejintenzivnější od invaze Izraele do Libanonu v roce 1982. Podle generálmajora izraelského letectva Amira Ešela jde možná o vůbec největší izraelskou operaci v Libanonu vzhledem k množství cílů a složitosti útoků.
EU vyzvala Izrael a Libanon ke zdrženlivosti
Evropská unie ve čtvrtek vyzvala všechny strany v blízkovýchodním konfliktu ke zdrženlivosti poté, co izraelská armáda dnes zaútočila na letiště v Bejrútu. Je třeba nejvyšší zdrženlivosti, aby bylo možné se vrátit k jednání, řekla mluvčí Evropské komise Emma Udwinová. Podle ní je komise šokována "mírou násilí" ze strany Izraele i libanonského radikálního hnutí Hizballáh.
Mluvčí znovu odsoudila únos dvou izraelských vojáků, který vedl k protiútoku izraelské armády, a vyzvala k jejich okamžitému propuštění. Stejně tak zdůraznila, že účastníci konfliktu "musejí udělat vše pro to, aby se vyhnuli civilním obětem". "Všechny strany musejí respektovat své závazky, které mají podle mezinárodního práva a které se týkají ochrany civilistů," uvedla.
České ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům, aby nyní cestovali do palestinského pásma Gazy, na západní břeh Jordánu ani do Libanonu. Lidé by měli být mimořádně opatrní i při své cestě do Izraele.