Článek
Izrael rovněž hodlá Pásmo Gazy zaplavit humanitární pomocí, uvedl Hagari, který použil stejný jazyk jako ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken, jenž o nutnosti „zaplavení“ Gazy humanitární pomocí hovořil ve středu, připomíná WP.
Izrael v posledních týdnech čelí kritice od humanitárních organizací i části svých zahraničních partnerů, kteří poukazují na zdaleka nedostatečnou míru zásob, jež do válkou zmítaného Pásma Gazy proudí po zemi v kamionech a jejichž dodávky Izrael podle kritiků brzdí.
Tel Aviv naopak poukazuje na nedostatky na straně neziskových organizací a jejich malé kapacity.
Izrael: Hamás musí do ramadánu vydat rukojmí, jinak jdeme do Rafáhu
Deník hovořil s několika nejmenovanými americkými představiteli, podle nichž to není jen izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který rozšíření vojenských operací do Rafáhu podporuje, ale řada dalších členů vlády včetně premiérova politického rivala, ministra obrany Bennyho Gance. V Rafáhu se podle odhadů ukrývá kolem 1,4 milionu lidí; většinu z domovů v jiných částech pásma vyhnaly boje. Podle Izraele jde rovněž o poslední baštu palestinského hnutí Hamás.
Ofenziva zatím nezačne
USA nicméně podle neoficiálních zdrojů nyní nepozorují náznaky, že by izraelská ofenziva do Rafáhu měla začít záhy. Jeden vysoce postavený americký činitel uvedl, že izraelské vedení zčásti využívá hrozby blížící se invaze jako páky při vyjednáváních o šestitýdenním příměří s Hamásem.
Spojené státy nadále podporují Izrael v jeho snaze zlikvidovat Hamás; především z řad Demokratické strany však zní stále ostřejší kritika Netanjahuova způsobu vedení války, která má podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem desítky až stovky civilních obětí denně.