Článek
„Koalice národní jednoty, která podporovala tuto vládu, již neexistuje. Za těchto podmínek už nemůžu pokračovat,“ uvedl Draghi v prohlášení před večerní schůzkou s hlavou státu.
Italská vláda se otřásá kvůli vládnímu balíku opatření na podporu domácností a firem ve výši 23 miliard eur (562 miliard korun). Hnutí pěti hvězd s podobou návrhu nesouhlasí a ohlásilo, že se proto v Senátu zdrží hlasování.
Litva, Itálie i Polsko. Proruští hackeři mají po Česku na mušce další cíle
Vláda ovšem podle pravidel horní komory spojila hlasování o finančním balíku s návrhem na vyslovení důvěry, a postoj M5S tedy znamená, že hnutí odepřelo podporu kabinetu jako celku.
Draghi se v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině, stává podle některých politiků stále důležitější postavou Evropy, zejména v souvislosti s blížícím se odchodem britského premiéra Borise Johnsona, uvedla agentura AP. Silvio Berlusconi, bývalý italský premiér, v Senátu oznámil, že pád Draghiho vlády by dokonce mohl vyvolat destabilizaci Evropy.
Síkela svolává do Bruselu mimořádnou radu. Pro případ omezení Nord Streamu 1
Současná italská vláda vznikla pod vedením nestraníka a někdejšího šéfa evropské centrální banky (ECB) Draghiho loni v únoru poté, co se rozpadl předchozí kabinet vedený Giuseppem Contem. Jde o širokou koalici, v níž jsou zastoupeny formace od stran levého středu až po krajně pravicovou Ligu.
Hlavní index milánské burzy FTSE/MIB ve čtvrtek kvůli politické krizi klesl o 3,4 procenta a uzavřel nejníže od listopadu 2020.
Draghi není jediným evropským státníkem, který ve čtvrtek oznámil rezignaci. Odstoupila i estonská premiérka Kaja Kallasová. Ta hodlá ale obratem stanout v čele nové vlády, jinak poskládané.