Článek
Itálie následně vyhostila dva ruské diplomaty a obvinila Biota, že prodával dokumenty, včetně utajovaných spisů NATO, za 5000 eur (přes 117 000 Kč).
Biotův právník uvedl, že muž Rusům nepředal žádné citlivé materiály. Oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Vojenský prokurátor původně požadoval doživotní trest.
Lítost vzbuzující chamtivost
„Biot obchodoval s tajemstvími a byl přistižen při činu. Projevil vysokou míru neloajality a zločineckých schopností, ale také lítost vzbuzující chamtivost,“ uvedl dnes prokurátor.
Ruský špion dostal na Slovensku podmínku
Podle obžaloby Biot svému ruskému kontaktu předal paměťovou kartu, která obsahovala 181 fotografií dokumentů a obrázků z jeho počítače. Z nich 47 bylo označeno jako „tajné NATO“ a 57 jako „důvěrné NATO“. Italská média tvrdí, že mezi spisy byly informace o válce proti islamistickým bojovníkům v Libyi a Sýrii.
Prokuratura uvedla, že Biot byl v březnu 2021 třikrát zachycen kamerou, jak telefonem fotografuje obrázky na monitoru počítače ve své kanceláři.
V době zatčení měl Biot hodnost fregatního kapitána; pracoval na ministerstvu obrany a jeho úkolem bylo rozvíjet národní bezpečnostní politiku a řídit vztahy se spojenci Itálie.
Biotův právník uvedl, že jeho klient nebyl ideologicky zaměřen a nikdy nepředal dokumenty, které by mohly „ohrozit Itálii nebo jiné země“.