Článek
Dekret má okamžitou platnost, musí ho ale během dvou měsíců potvrdit parlament. Platnost toho současného, který prosadil bývalý premiér Mario Draghi, vyprší 31. prosince.
Jakou vojenskou techniku Itálie na Ukrajinu posílá, vláda v Římě nezveřejňuje. Nicméně v listopadu nejmenovaný činitel vládní koalice agentuře Reuters řekl, že se v rámci nové dodávky chystají systémy protivzdušné obrany. Ukrajina o ně své spojence žádá kvůli tomu, aby mohla lépe čelit ruským raketovým útokům na její energetickou infrastrukturu.
List La Repubblica ve čtvrtek napsal, že Itálie poskytne Ukrajině čtyři baterie protileteckého systému Aspide a ke každému dodá 18 střel a radary. Tato dodávka by podle italského deníku mohla být schválena koncem prosince nebo začátkem ledna.
Salviniho návštěvu na hranici s Ukrajinou odmítl starosta Přemyšlu
Strana Bratři Itálie premiérky Meloniové se jasně vyslovuje pro podporu Ukrajiny. Postoj dalších dvou lídrů stran vládní koalice, Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, není tak jednoznačný.
Šéf Ligy severu i někdejší italský premiér v minulosti měli dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentura Reuters napsala, že vláda se tento týden snažila vojenskou pomoc Ukrajině prodloužit jako dodatek k dekretu schvalovanému parlamentem, který s ní ale nijak nesouvisel. Po stížnostech ze strany opozice od toho upustila.