Článek
Podle Luky Mercalliho, šéfa Italské meteorologické společnosti, by mohl padnout i absolutní evropský rekord, který platí od 11. srpna 2021, kdy bylo v sicilských Syrakusách naměřeno 48,8 stupně.
Turisticky atraktivní města, jako je Řím, Benátky či Florencie, už vybudovala v blízkosti hlavních atrakcí „chladicí stanice“ včetně mlžných stanů. Zdravotníci také rozdávají vodu, uvedla stanice CNN, která připomněla, že loňská vlna veder mohla podle španělských studií přispět v Evropě až k 61 tisícům úmrtí. Podotkla také, že v Evropě má klimatizaci méně než deset procent domácností, zatímco v USA je to zhruba 90 procent.
Vlna veder zasáhne v příštích dnech výrazně také Španělsko, kde mají teploty stoupat ke 44 stupňům, uvedl Mercalli. Noční teploty pak podobně jako v Itálii neklesnou pod 22 stupňů.
Vysoké teploty se očekávají také ve Francii (až 34 stupňů), na Kypru (41 stupňů), v Chorvatsku (39 stupňů) či v Řecku (44 stupňů).
Italský meteorolog Stefano Rossi podle listu La Stampa „slíbil“, že ve Středomoří budou vedra, která přináší Cerberus, strážce brány z Dantova Pekla, trvat přibližně dva týdny.
Také Česko čeká patrně nejteplejší víkend letošního července. V jihozápadním proudění by teplota v sobotu mohla vystoupat výrazně nad 30 stupňů.
Nejteplejší týden v historii
Mezinárodní meteorologická organizace (WMO) v pondělí upozornila, že svět na začátku července, konkrétně od 3. do 9. 7. 2023 zaznamenal nejteplejší týden v historii měření.
Teploty překonávají rekordy jak na pevnině, tak v oceánech, což může mít ničivé dopady na ekosystémy a životní prostředí, varovala WMO.
Podle agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus byl nejteplejším dnem v historii měření čtvrtek 6. července 2023, kdy průměrná celosvětová teplota dosáhla na 17,08 °C.