Článek
Šance krajně pravicových stran na utvoření vlády zvýšilo nedávné prohlášení předsedy středolevé Demokratické strany Enrica Letty, který uvedl, že už nemá zájem o předvolební koalici s populistickým Hnutím pěti hvězd.
Jejich plánovanou dohodu pohřbilo rozhodnutí Hnutí pěti hvězd neúčastnit se dalšího hlasování o důvěře vlády, což vedlo k rezignaci premiéra Maria Draghiho a k rozpuštění parlamentu.
Italský prezident rozpustil parlament, země míří k předčasným volbám
„Rozkol s Pěti hvězdami pro tyto volby je nezvratný,“ uvedl v televizi Rai Letta, který italskou vládu kdysi vedl. Lídrovi hnutí Giuseppemu Contemu prý řekl, že pokud se rozhodne shodit vládu, může na předvolební koalici zapomenout.
Conte o víkendu zase prohlásil, že se demokraté chovají „arogantně“ a že jedinou skutečně progresivní stranou ochotnou změnit zemi je jeho Hnutí pěti hvězd.
Bratry Itálie stíhají demokraté
Demokraté ztrácí s 22 procenty na vedoucí národně konzervativní pravicovou stranu Bratři Itálie jeden procentní bod.
Ti by v případě úspěchu chtěli skládat vládu s dalšími pravicovými stranami, Ligou severu Mattea Salviniho (13 až 14 procent) a Forzou Italia (8 procent).
V Itálii sahají po moci fašisté v pěkném novém kabátě
O straně Bratři Itálie se kvůli vazbám na válečnou Národní fašistickou stranu píše jako o „postfašistech“.
Předsedkyně strany Giorgia Meloniová, která mimochodem vystřídala českého europoslance Jana Zahradila ve funkci předsedy Strany evropských konzervativců a reformistů, se netají nacionalistickými postoji, ale od obdivovatelů fašismu ve vlastní straně se distancovala.
Současně odmítla obavy, že by její případná vláda představovala pro Itálii nějaké riziko. „Není se čeho bát,“ cituje ji Politico.
Snažila se rovněž vymezit proti tvrzení, že by zasekla podporu pro Ukrajinu. Její případní koaliční partneři se však netají tím, že nevidí v posílání zbraní na Ukrajinu valný smysl.