Článek
Levicová koalice vedená vítězem dubnových parlamentních voleb a příštím premiérem Romanem Prodim navrhovala senátora a někdejšího předsedu Poslanecké sněmovny a ministra vnitra Giorgie Napolitana (80), ačkoli původně chtěla prosazovat šéfa Levicových demokratů Massima D"Alemu.
Proti tomu však tvrdě vystoupil šéf pravicového tábora a odcházející premiér Silvio Berlusconi, jenž poukazoval mj. na D"Alemovu komunistickou minulost. Z téhož důvodu ale Berlusconi označil za nepřijatelného Napolitana a za pravici navrhl vlastního kandidáta - Gianniho Lettu, státního tajemníka své vlády a jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků.
Prodi a Berlusconi se minulý týden pokoušeli nalézt společného kandidáta, vyjednávání však bylo neúspěšné. Dokázali se shodnout maximálně na dosavadním prezidentovi Carlu Azegliovi Ciampim, kterému v příštích dnech vyprší sedmiletý mandát. Ciampi ale opětovnou kandidaturu odmítl.
Na úterek jsou plánována další dvě kola za stejných podmínek. Teprve od čtvrtého kola by pro zvolení nového prezidenta postačovala nadpoloviční většina hlasů. Zvolení nového italského prezidenta se proto neočekává dříve než ve středu.
V Itálii má prezident republiky spíše reprezentativní postavení. Může však v případě politické krize rozpustit parlament a vyhlásit nové parlamentní volby. Oficiálně rovněž pověřuje vítěze voleb sestavením nového kabinetu.