Článek
"Itálie se rozhodla již dříve. Obsahem setkání tedy nebylo vědět, jak dalece s tím Blair souhlasí. Otázkou bylo, jak toto rozhodnutí provést, abychom byli co nejužitečnější a nejefektivnější," uvedl Romano Prodi na tiskové konferenci po setkání s Blairem.
V současnosti má Itálie v Iráku přibližně 2700 vojáků, kteří slouží pod britským velením. Země chce jejich počet snížit do konce června na 1600, do konce roku mají z Iráku odejít podle Říma všichni vojáci.
Romano Prodi, který v dubnových volbách porazil Silvia Berlusconiho, slíbil spojencům, že konkrétní podmínky stažení projedná se spojenci a s Bagdádem.
V Iráku slouží na jihu Iráku pod britským vedením také stovka českých vojáků, kterým vyprší mandát koncem roku. Nejvíce mužů v rámci mezinárodní koalice v Iráku mají Spojené státy (více než 130 000) a Británie (asi 8000).
Mezi Bagdádem a Západem zatím platí nepsaná dohoda, že zahraniční jednotky zůstanou v zemi, dokud tamní bezpečnost nebudou schopny zajistit irácké ozbrojené síly. To se předpokládá nejdříve začátkem roku 2007.