Článek
Organizace pro ochranu životního prostředí takový krok považují za porušení Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Island i Faerské ostrovy podobná obvinění odmítají.
Komerční lov velryb je ve světě zakázán, ale některé státy jako Island či Japonsko loví jisté druhy těchto savců "pro vědecké účely". Letos islandské lodě přivezly asi 60 plejtváků malých, jejichž maso bylo zatím prodáváno výhradně na islandském území.
Faerské ostrovy jsou plně samosprávné
Komisař pro lov velryb Stefan Asmundsson nicméně sdělil BBC, že brzy by Island měl začít vyvážet velrybí maso na Faerské ostrovy. "Island a Faerské ostrovy vytvořily zónu volného obchodu, takže neexistuje žádné omezení ohledně exportu velrybího masa, stejně jako neexistuje omezení ani u žádného jiného produktu," řekl.
"Faerské ostrovy nespadají pod CITES," uvedl navíc Asmundsson o padesátitisícovém souostroví ležícím mezi Skotskem a Islandem, které je součástí Dánského království s plnou vnitřní samosprávou.
Zapravdu mu dává i prohlášení dánského ministerstva zahraničí, které v roce 2003 sdělilo, že na Faerské ostrovy se CITES nevztahuje, přestože Dánsko je signatářem CITES a má zodpovídat za zahraniční politiku Faerských ostrovů. Tehdy o vývoz velrybího masa na souostroví žádalo pro změnu Norsko.