Článek
Na Islandu jsou otřesy na denním pořádku, tento roj byl ale rozsáhlejší než obvykle.
„Tato zemětřesení jsou varovným signálem, součástí dlouhodobějšího příběhu, kdy víme, že vstupujeme do přípravné fáze k příští (vulkanické) erupci,“ řekl agentuře Reuters vedoucí oddělení výzkumu IMO Matthew Roberts.
Nejsilnější ze zemětřesení z minulých tří dnů dosáhlo 4,5 stupně Richterovy škály a asi 15 otřesů mělo sílu 3,0 stupně nebo vyšší, uvedl IMO. Člověk je schopen pocítit otřesy přesahující 2,5 stupně.
Zemětřesení vznikala v hloubce až pěti kilometrů a způsobilo je dlouhodobé hromadění magmatu, v němž narůstá tlak a které se nyní zvolna posouvá k zemskému povrchu, vysvětlil Roberts.
Nejbližším obydleným místem je Grindavík, rybářské městečko s přibližně 2000 obyvateli, které leží asi 40 kilometrů jihozápadně od hlavního města Reykjavíku.
Podle meteorologů se tak nyní možná rozvíjí čtvrtá erupce. „Z mého pohledu vědce a člověka, který tuto aktivitu velmi pozorně sleduje, bych řekl, že k erupci pravděpodobně dojde během příštích 12 měsíců,“ řekl Roberts.
Island leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení. K mírným otřesům dochází na ostrově prakticky denně, aktuální seismický roj, tedy série zemětřesení v relativně malé oblasti a v krátkém čase, byl ale rozsáhlejší než obvykle.
Začátkem tohoto roku vybuchla po intenzivním zemětřesení sopka Fagradalsfjall v neobydlené části poloostrova Reykjanes. Šlo o třetí podobnou událost v regionu jihozápadně od hlavního města Reykjavíku od roku 2021.
V regionu, který je ohniskem sopečné a seismické aktivity, leží i mezinárodní letiště Keflavík.