Článek
Právě Rusko totiž Íránu dodává komponenty pro jadernou elektrárnu v Búšehru a dlouhodobě odmítala americkou kritiku íránských nukleárních ambicí.
Mamedov projevil obavy z "vážných, nevyřešených otázek v souvislosti s íránským jaderným výzkumem" při schůzce s íránským velvyslancem v Moskvě Gholámem Rezá Šafím. Za nanejvýš důležité přitom označil, aby Írán podepsal co nejdříve dodatečný protokol s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), který by umožnil i předem nehlášené kontroly jaderných zařízení v zemi.
Podle Mamedova je také důležité, aby se MAAE programem důkladně zabývala na svém červnovém výročním jednání. Washington očekává, že agentura vyhlásí, že Írán porušuje smlouvu o nešíření jaderných zbraní tajnou výstavbou továrny na obohacování uranu v Natanzu 350 km jižně od Teheránu.
"Šokující nález" má být zveřejněn v červnu
Írán trvá na tom, že svá jaderná zařízení buduje výhradně k energetickým a mírovým účelům, při čemž spolupracuje s MAAE. Rozruch však vznikl loni v létě, když exilová opozice upozornila na existenci dvou závodů u Natanzu a u Aráku, v nichž inspektoři MAAE do té doby nikdy nebyli.
Šéf MAAE Muhammad Baradej přijel v únoru do Íránu a výsledkem zběžné prohlídky bylo podle diplomatických zdrojů amerického týdeníku Time šokující zjištění: navštívený podnik u Natanzu je "velmi rozvinutý", Teherán buduje "stovky plynových centrifug k obohacování uranu"; zároveň prý staví kapacity, které lze využít i k výrobě plutonia, tedy dvou látek potřebných k výrobě jaderných zbraní.
"Takové centrifugy mohou obohacovat uran do míry potřebné k výrobě zbraní," řekl v dubnu ruský ministr jaderné energetiky Alexander Rumjancev. "Pokud jsou tyto zprávy přesné, je to alarmující," prohlásil. Baradej hodlá nález svého týmu zveřejnit právě příští měsíc.