Článek
Vzhledem k tomu, že se v Íránu volební lístky sčítají ručně, oficiální výsledky by měly být oznámeny nejdříve v úterý.
Představitelé ministerstva vnitra uvádějí, že "letos bylo 46 351 032 voličů, zatímco před rokem se jich zúčastnilo (obecních voleb) 40 501 783", tvrdí Rada.
To by podle ní znamenalo, že se v roce 1989 narodilo 5 849 249 miliónů lidí a že ve stejném roce nikdo nezemřel".
Obyvatelé Íránu obou pohlaví mají volební právo po dosažení 15 let věku. Analytici ale upozorňují, že více než výzvy k bojkotu na Íránce zapůsobila apatie z politických rozmíšek a frustrace z neschopnosti reformátorů zavést slibované společenské a ekonomické reformy.
Zvítězil lid, prohrály USA
"V těchto volbách zvítězil lid a prohrály Spojené státy, sionisté a nepřátelé Íránu," prohlásil v sobotním televizním projevu nejvyšší vůdce země ájatolláh Alí Chámeneí, podle nějž šlo o "zcela věrohodné" hlasování.
Reagoval tak na námitky, že výsledek voleb byl dán už předem, neboť konzervativní Rada dohlížitelů z klání vyřadila na 2500 vesměs reformátorských kandidátů, včetně 80 desítek poslanců dosluhujícího parlamentu.
"Reformisté, kteří do voleb šli, i ti, kteří se jich neúčastnili, se shodují, že nešlo o svobodné a rovné hlasování," řekl Rádiu Fardá přední činitel liberálního uskupení Fronta islámské účasti Mostafá Tádžzáde. "O více než polovinu křesel se vůbec nesoutěžilo, takže složení madžlisu bylo dáno předem."