Článek
Na krytech střel, předváděných včetně odpalovacích ramp, byly nápisy Rozdupáme Ameriku a Izrael musí být vymazán z mapy.
Raketa je odvozená z korejského střely
Šiháb-3 je vylepšenou verzí severokorejské střely Rodong a podle technických parametrů má mít dolet 1300 kilometrů. Hlasatel na přehlídce ale oznámil, že představované rakety mají dolet 1700 kilometrů. Není jasné, zda se zmýlil, nebo zda Íránci předvedli další vylepšenou verzi.
Konstruktéři začátkem července provedli úspěšnou zkoušku rakety a oznámili, že testování je ukončeno a že zbraň bude předána armádě. Írán neoznámil, kolik raket je schopen vyrobit, a zahraniční vojenští odborníci vznášejí pochybnosti o spolehlivosti a přesnosti zbraně.
Íránský letecký průmysl však v posledních letech dokázal svoje schopnosti, dařilo se mu nejen udržovat v provozu americkou techniku ještě z dob šáha, ale také rozvíjet nové projekty. Zahájil výrobu vlastních vrtulníků a ve spolupráci s Ukrajinou i transportního letadla Iran-140.
Otazníky okolo jaderného programu
Teherán čelí mezinárodní kritice za zamlžování kolem svého jaderného programu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii po něm požaduje, aby do 31. října rozptýlil pochybnosti o svém programu. Íránci trvají na tom, že je jejich jaderný výzkum čistě civilní povahy. Z kampaně kolem svých jaderných ambicí viní USA a Izrael. Ujistili, že nehodlají jít ve šlépějích Severní Koreje a ani odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderních zbraní. Nechtějí však připustit neohlášené kontroly.