Článek
Na Pouneha Gourije a Arash Pourzarabiovou, kteří na univerzitě oba absolvovali informatiku, zase marně čekali jejich kanadští kamarádi, aby s nimi oslavili jejich sňatek. Svatba se totiž konala na Nový rok v Íránu. Domů, do Kanady, se ale už jako novomanželé nevrátili.
Třetí manželský pár, který zahynul v sestřeleném letadle, byl sezdán jen dva týdny před osudnou tragédií. Niloofar Ebrahimiová zemřela podle listu Mirror vedle svého manžela Saeeda Tahmasebiho Khademasada z britského Dartfordu.
O život v ukrajinském letadle přišla také celá rodina z kanadské Alberty. Spolu s Pedramem Mousavim a Mojgan Deneshmandovou zahynuly i jejich dcery ve věku devíti a čtrnácti let.
Zemřelo 176 lidí
Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z 176 cestujících a členů posádky pád stroje nepřežil. Íránské revoluční gardy sestřelení dopravního letadla přiznaly v sobotu, mylně jej považovaly za nepřátelskou střelu.
V Teheránu sílí protivládní protesty. Studenti odmítli pošlapat vlajku USA
Plnou zodpovědnost za sestřelení letadla přijal velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízádech. Uvedl to v sobotu ve státní televizi. „Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,” uvedl.
Íránský prezident Hasan Rúhání se za neštěstí omluvil na Twitteru: „Írán hluboce lituje velké tragédie a neomluvitelného omylu.” Ajatolláh Chameneí pak vyzval gardy, aby objasnily „pravděpodobné chyby a vinu při tomto bolestném incidentu”.
V reakci na sestřelení letadla vypukly o víkendu protesty v Teheránu a dalších íránských městech.