Článek
Rada dohlížitelů vyřadila kandidáty podle státní televize proto, že "podle právních autorit se provinili korupcí, měli špatnou pověst, měli kriminální záznamy, podporovali ilegální skupiny či byli drogově závislí".
Ministr vnitra Abdolváhed Músaví Lárí si v rozhlase stěžoval, že rady vycházela z mylných policejních a soudních podkladů. "Jak může někdo zpochybňovat čest těchto lidí," řekl agentuře ILNA jeden z vyřazených kandidátů Rasúl Montadžabníja.
Podezření z politického zneužití moci
Rada dohlížitelů je však především vnímána jako nástroj pravicové části kléru a levice a liberálové proto výsledek třídění kandidátů považují za politické účtování s protivníkem.
"Je to nevojenský převrat," prohlásil Mohsen Mírdamadí, který by rovněž diskvalifikován, ačkoliv zasedá v současném parlamentu.
Podobně přitom Rada podle Rádia Fardá vyřadila plných 80 z 290 dnešních poslanců, včetně dvou místopředsedů sněmovny Behzáda Nabávího a prezidentova bratra Mohammada Rezá Chátamího.
Poslanci hrozí předčasnou rezignací
Rozhodnutí rady napadl stávající šéf madžlisu Mehdí Karrúbí i prezident Chátamí. "Použiji v této věci právní prostředky, doufám že to přinese ovoce," řekl Chátamí podle agentury IRNA.
Vyjádřil přesvědčení, že diskvalifikace takovéhoto rozsahu jdou i za představy nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího, který je zasazován do tábora konzervativců.
Poslanci za reformistickou Frontu 2. chordádu (datum, kdy byl Chátamí v roce 1997 poprvé zvolen prezidentem) v neděli pohrozili, že nebude-li verdikt vlivného orgánu zvrácen, rezignují. Prozatím se v neděli rozhodli k odchodu z parlamentního zasedání.
Íránci už na politiku rezignovali
Íránští komentátoři se však shodují, že i bez bojkotu může být účast voličů velmi nízká, neboť lidé ztrácejí po letech nenaplněných slibů společenských reforem trpělivost.
Už při loňských komunálních volbách přišlo v Teheránu k urnám jen asi 12 procent voličů a právě díky tomu v jinak relativně liberální metropoli ovládli konzervativci.
Titíž reformističtí politici, který v těchto dnech veřejně uvažují stažení z voleb, proto v obavách z vítězství pravicového kléru už měsíce apelují na voliče, aby hlasování chystané na 20. února vzali vážněji.