Článek
"I kdyby nyní Rada dohlížitelů umožnila všem vyřazeným uchazečům znovu kandidovat, volby by musely být odloženy, aby všichni měli možnost připravit se na rovnou a smysluplnou soutěž," uvedl reformátorský tábor v neděli.
Vláda, jíž předsedá prezident Mohammad Chátamí, v neděli podle agentury IRNA varovala, že uspořádá "pouze svobodné volby".
Rezignací na protest proti masovým škrtům v kandidátkách již v lednu pohrozilo všech 28 úřadujících guvernérů a tito regionální činitelé řízení vládou mohou v přípravě - či bojkotu - voleb sehrát klíčovou roli.
Dohlížitelé trvají na 20. únoru
Rada dohlížitelů, orgán, který podle ústavy schvaluje kandidáty pro všechny typy voleb a posuzuje soulad přijímaných zákonů s islámským zřízením, na termínu voleb trvá a odmítla návrh ministra vnitra Abdol Váheda Músavího Lárího na jejich odklad.
Hosejn Šaríatmádarí, prominentní vydavatel vlivného konzervativního listu Kejhán již také napsal, že "státní úředníci, kteří chtějí rezignovat tak krátce před volbami, by měli být považováni za nepřítele Boha", což v íránským poměrech může znamenat obvinění srovnatelné s vlastizradou.
Varování před nasazením armády
Jeden z vůdců reformistů, bratr prezidenta Mohammad Rezá Chátamí varoval konzervativce před pokusem uspořádat volby za každou cenu. "Pokusí-li se o to s podporu ozbrojených sil, nepůjde o volby. Byl by to puč zaměřený na zničení republiky," prohlásil.
Rezá Chátamí je jedním ze 117 poslanců 290členného parlamentu, kteří v neděli předali písemnou rezignaci. Předseda madžlisu Mehdí Karúbí uvedl, že rezignace bude třeba jednotlivě posoudit, a není jasné, jak dlouho bude tento proces trvat.
Hromadné složení mandátu je však přesto bezprecedentním krokem a rebely od něj neodradil ani fakt, že Rada dohlížitelů v uplynulých dvou týdnech vrátila do volebního procesu na 1100 z asi 3500 původně vyřazených uchazečů. Do hry však stále nesmí ani osm desítek stávajících zákonodárců - s odůvodněním, že nesplňují požadavky spojené s touto veřejnou funkcí.
"Rezignace jsou dar revoluci"
Poslanci rezignovali 1. února, tedy v den kdy si íránský náboženský režim připomíná návrat vůdce islámské revoluce ájatolláha Chomejního z exilu v roce 1979 a svržení monarchie Mohammada Rezá Pahlavího.
Šaríatmádarí nedělní počin vesměs levicově a liberálně orientovaných zákonodárců označil za "dárek" k 25. výročí revoluce.