Článek
Diplomatický zdroj Evropské unie sdělil, že Írán souhlasil se všemi body obsaženými v dohodě, k níž obě strany dospěly o víkendu v Paříži. Takto se Teherán vyhne hrozbě sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Bez hlasů členský států Evropské unie nemají USA dostatečnou podporu, aby mohly v Radě bezpečnosti prosadit sankce proti Íránu, který obviňují ze snahy vyvinout jaderné zbraně. Írán to vždy popíral.
Pokud by se Írán na zmrazení nedohodl do 25. listopadu, hrozilo mu, že MAAE předá případ Radě bezpečnosti.
Zastavení obohacování uranu je součástí širší dohody mezi Evropskou unií a Íránem. Výměnou za zmrazení programu poskytnou země Evropské unie Íránu pomoc v oblasti energetiky.
Zmrazení je zatím dočasné
Podle Rúháního je však zmrazení jen dočasné. Zůstane v platnosti po dobu jednání s EU o definitivním řešení íránské jaderné otázky. Íránští vyjednávači oznámili, že rozhovory s unií budou pokračovat 15. prosince. Teprve pak se Írán rozhodne, zda mu dohoda vyhovuje a bude-li zmražení trvalé.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí v Teheránu řekl, že nepočítá s dlouhým vyjednáváním, a že tedy ani zmrazení nepotrvá dlouho.
Asefí zdůraznil, že Evropská unie v dohodě uznala právo Íránu na vlastní vývoj a využívání jaderné technologie k mírovým účelům. Hlavní otázkou už není, zda Írán smí tuto technologii vlastnit, ale jak může být využívána, aby nevzbuzovala ve světě obavy.
Podtrhl, že rozhodnutí Teheránu bylo učiněno naprosto dobrovolně v zájmu rozptýlení obav v zahraničí, podle nichž se Írán snaží tajně vyvíjet atomovou zbraň: "Je to politicky motivované rozhodnutí. V dohodách se uvádí, že nejde o žádnou právní povinnost Teheránu, ale jeho dobrovolný závazek."
Mluvčí německého ministerstva zahraničí uvedla, že ještě nebylo dosaženo konečné dohody.Podle ní sice rozhovory dospěly do "pokročilého stadia", zbývá však stále ještě dořešit některé detaily.
Loňská říjnová dohoda EU s Iránem skončila po půl roce, když se zjistilo, že Teherán pokračuje ve výrobě a montáži centrifug, které mohou sloužit k výrobě obohaceného uranu.