Článek
"Informování Rady bezpečnosti nebo přeložení íránského problému RB povede ke konci diplomacie a to jistě není pozitivní," uvedl Laridžání.
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, k nimž kromě Ruska a Číny patří také Francie, Británie a USA, vyzvalo po své pondělní schůzce v Londýně MAAE, aby záležitost íránského jaderného programu postoupila RB OSN. Schůzka MAAE je plánována na čtvrtek 2. února. Souhlasí s tím i Německo.
Rusové a Číňani hledají kompromis
Krizi se snaží zamezit ruští a čínští diplomaté, kteří v brzké době navštíví Írán, aby jménem světových velmocí vyzvali jeho vládu ke spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informoval o tom v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
"Očekávám, že vedoucí představitelé ruského ministerstva zahraničí a jejich čínští kolegové navštíví Teherán, aby vysvětlili dohody přijaté v Londýně a aby vyzvali Írán k poskytnutí přesných odpovědí na otázky, které mu položila MAAE," řekl Lavrov. Další rusko-íránské jednání o kompromisu by se mělo uskutečnit 16. února v Moskvě.
Diplomatické řešení problému nevylučuje ještě ani Francie, která v úterý uvedla, že mezinárodní společenství by mohlo zmíněné rozhodnutí zvrátit, pokud bude Teherán spolupracovat. "Diplomatická cesta pro nás není uzavřena," podotkl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Jean-Baptiste Mattei.
Plány hlavic
Podle agentury AP Teherán v posledních dnech podniká poslední pokusy o odvrácení rezolutního řešení a v jejich rámci předal MAAE citlivé dokumenty. Nejmenovaní diplomaté AP sdělili, že inspektoři MAAE obdrželi minulý týden 1,5stránkový dokument popisující, jak uložit vysoce obohacený uran do hlavic. O existenci tohoto dokumentu se objevily zmínky již koncem loňského roku společně se zprávami, že ho Íránu poskytli obchodníci z černého trhu s jadernými zbraněmi.