Článek
"Íránská vláda se nezalekne planých řečí Západu a bude ve svém jaderném programu pokračovat odpovědně a moudře," prohlásil prezident ve městě Bandar Abbás. "Dá-li Bůh, bude tato energie v budoucnosti v plné míře sloužit íránskému lidu," dodal Ahmadínežád v reakci na ostrou kritiku západních zemí poté, co Írán v úterý sňal pečetě inspektorů OSN na některých svých atomových zařízeních. [celá zpráva]
Podobné odhodlání potvrdil před studenty Teheránské univerzity i exprezident a vlivný duchovní představitel Alí Akbar Hášemí Rafsandžání.
"V době demokracie je pošlapáváno přirozené právo každé země využívat moderní vědecké poznatky," řekl. "Nemůžeme se našeho práva vzdát," dodal Rafsandžání na modlitbě během íd al-Adhá (muslimského svátku obětování). Západ prý používá koloniálních praktik, jejichž plánem je udržet zemi v zaostalosti.
Svět je znepokojený
Kvůli obnovení sporných výzkumů v íránských jaderných zařízeních ve středu telefonicky mluvil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Obě strany podle Moskvy "sdílejí rozčarování nad íránským rozhodnutím vymanit se z moratorií na všechny aktivity spojené s obohacováním uranu".
Blair: Zapojení RB je pravděpodobné
K íránské kauze by se měli v Berlíně sejít ministři zahraničí SRN, Británie a Francie. "Je stále dost šancí na diplomatická řešení. Případné sankce OSN v sobě skrývají nebezpečí eskalace," řekl v rádiu Deutschlandfunk náměstek německého šéfa resortu zahraničí Gernot Erler.
Naopak britský ministerský předseda Tony Blair včera sankce OSN vůči Íránu nevyloučil. "Teherán musí pochopit, jak vážně kauzu mezinárodní společenství bere. Nejprve se však musíme dohodnout na zapojení Rady bezpečnosti (RB), což považuji za pravděpodobné," řekl s tím, že předem "nevylučuje žádná opatření".