Článek
Dron Ababil-5 se do něho zapojil poprvé a poté, co překonal vzdálenost 400 kilometrů, úspěšně bombou zasáhl cíl, uvedla státní televize. Írán už v uplynulých letech otestoval mnoho bezpilotních letounů využívaných pro vojenské účely.
Vojenské drony se staly dalším předmětem sporů mezi Íránem a západními zeměmi. Spojené státy a jejich spojenci poukazují na to, že Teherán tyto stroje dodává Rusku, které je potom nasazuje k útokům na Ukrajině. Írán v listopadu připustil, že drony Rusku dodal, ale že to bylo před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Tvrdí, že mu jde o zastavení konfliktu.
Cvičení se zúčastnili členové přepadových komand nebo výsadkáři. Armáda na manévry vyslala bojové letouny, vrtulníky, vojenská dopravní letadla a ponorky. V plánu je také odpalování raket a zkoušky systémů protiletecké obrany. AP připomíná, že Írán taková cvičení pořádá pravidelně s cílem zlepšit svoje obranné schopnosti a ozkoušet zbraně.
Hormuzský průliv leží mezi Perským a Ománským zálivem a je klíčový pro přepravu energetických surovin. Lodě jím převáží asi pětinu ropy dopravované po moři.