Článek
"Íránci jsou, pokud vím, v zásadě ochotni přijmout myšlenku, že po několik let bude obohacování uranu (pro jejich potřeby) uskutečňováno mezinárodním konsorciem mimo íránské území," řekl Baradej.
Jakmile budou obnoveny rozhovory o jejich jaderném programu, budou ochotni umožnit zesílení mezinárodních inspekcí ve svých zařízeních. Jaderný výzkum totiž chce Teherán vést dál, dodal šéf MAAE, který minulý týden ve Vídni jednal s íránským vyjednávačem v otázkách jaderného programu Alím Larídžáním.
Baradej podle svých slov Riceovou "seznámil s íránským hlediskem, které je značně odlišné od amerického". "Nyní je na skupině 5+1 (USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo), aby rozhodli, jak postupovat dále," řekl. "Spojené státy se také musí rozhodnout, zda chtějí vstoupit do přímého jednání s Íránem," dodal.
Skupina pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německa jednala ve středu v Londýně o dalším postupu. Jednání o Íránu pokročila, ale nepřinesla ještě konečnou dohodu. Podle některých pozorovatelů však USA nevyloučily, že přímá jednání s Teheránem zahájí.