Článek
Zákony, které byly přijaty krátce po islámské revoluci v roce 1979, příslušnicím něžného pohlaví nařizují nošení takzvaného čádoru, muslimského tmavého obleku, který zahaluje tělo od hlavy až k patě.
Tehdejší režim vyžadoval dodržování těchto pravidel i násilím, ale s příchodem reformnějšího režimu pod vedením prezidenta Mohammada Chátamího v roce 1997 se situace obrátila a především mladé ženy nošení tradičního oděvu nedodržují.
Mladí Íránci se smějí
Současná vláda v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem však již přijala řadu zákonů, které Írán vrací před nástup reformistů. Řada Íránců však věří, že Ahmadínežád nebude příliš "přitvrzovat", aby si proti sobě nepoštval veřejné mínění, které z velké části tvoří poměrně liberální mládež.
"Je to směšný zákon. Mladé Íránky se rozhodně k nošení tradičních islámských oděvů nevrátí," řekla agentuře AP Sahár Gharakhániová, pětadvacetiletá sekretářka, oblečená dle poslední módy. "Mohli by to změnit jedině v případě, že si dodržování zákona vynutí silou," dodala.
Zálibě Íránců v moderním oblečení napovídá i ruch na ulicích Teheránu. Ženy jsou rozděleny na dva tábory, z nichž jeden striktně dodržuje zahalení a druhý si libuje v hýřivých barvách a svůdných oděvech.
Politici: zákon má podpořit domácí výrobce oděvů
Místní politici však návrh zákona brání. Podle nich není namířen proti takzvanému západnímu stylu oblékání, ale jde jen o ekonomickou podporu výrobců tradičních islámských oděvů. "Tento zákon nepřináší žádné povinnosti a neznamená žádné břímě. Jde jen o podporu soukromého sektoru," dodal poslanec Emád Afrúgh.