Článek
Údaje o podobném počínání, kdy se některých zločinů podle svědků dopouštěli i uniformovaní policisté, se v místním i zahraničním tisku objevovaly už několik měsíců.
Kauza má velký politický význam, neboť zabíjeni byli především sunnité a ministr vnitra Baján Džabir je členem šíitské Nejvyšší rady islámské revoluce v Iráku (SCIRI). Sunnité si proto dlouhodobě stěžovali, že jde o nábožensky podbarvené násilí. Podle pozorovatelů však nejde nutně o konfesní spor, ale patrně i o vyřizování účtů z éry Saddáma Husajna.
Tehdy totiž byli politicky aktivní šíité vystaveni krutým represím ze strany baasistického režimu, podporovaného především sunnity, a nynější vraždy - často popisované jako náboženské násilí - mohly mít spíše tuto motivaci.
Generál Kamál Husajn každopádně v al-Mašriku tvrdí, že ministr Baján Džabir s věcí nemá nic společného a že zločinci jednali na vlastní pěst.
Soud se Saddámem Husajnem pokračuje
Soud se Saddámem Husajnem ve středu pokračval dalším stáním. Vyslechnut byl jeho nevlastní bratr Barzán Tikrítí, který je mezi sedmi dalšími obviněnými v případu Dudžajl. Podle žaloby měl mučit vesničany.