Článek
Do Spojených států v pátek ráno přiletěl Tony Blair , aby se zde setkal s Georgem W.Bushem. K schůzce, již média překřtila na válečnou poradu, dojde večer v legendárním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu.
Blair: potřebujeme širší mezinárodní podporu
Blair přiletěl Bushe přesvědčit, aby USA v chystaném útoku výrazněji rozšířily počet států, jež zaútočí na Irák. Silnější mezinárodní pozice Washingtonu by pomohla tlačit na Radu bezpečnosti OSN, která má válku oficiálně posvětit. Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix zatím žádá Spojence, aby mu dali v průzkumech Bagdádem spravovaných středisek podezřelých z výroby zbraní hromadného ničení, více času. Zatím ale naráží na odmítavé mlčení, či přímý nesouhlas.
USA přijmou irácké vědce
Právní výbor amerického Senátu ve čtvrtek jednomyslně schválil návrh zákona umožňujícího udělit víza spojená s trvalým pobytem ve Spojených státech iráckým vědcům, kteří se rozhodnou opustit svou zemi. Podmínkou je jejich ochota vypovídat o zbrojním programu Bagdádu.
Návrh Zákona o imigraci iráckých vědců z roku 2003 praví, že je určen pro "určité vědce, inženýry a techniky, kteří pracovali v Iráku na výrobě zbraní hromadného ničení". O udělení víza by případ od případu vždy rozhodoval ministr spravedlnosti po splnění řady podmínek.
Trvalý pobyt výměnou za informace
Nejdůležitější z nich je "ochota předat informace americké vládě a OSN či Mezinárodní organizace pro atomovou energii". Vízum je určeno rovněž pro rodinné příslušníky iráckých vědců. USA počítají, že takto v budoucnosti nabídnou na svém území trvalý pobyt maximálně 500 osobám. Zákon po schválení Právního výboru amerického Senátu podle místních pozorovatelů bez problémů projde i oběma komorami Kongresu USA.