Článek
Údajná jednání se odehrávala většinou v Sýrii a zřejmě s vědomím syrské vlády. Ta měla poskytnout pro možný transport technologií a součástek své přístavy a letiště.
KLDR prý vzala peníze
Bagdád usiloval o získání úplného výrobního zařízení na vývoj severokorejského raketového systému schopného zasáhnout americké spojence a základny v oblasti, napsal list. Jako zdroj svých informací uvedl deník amerického zbrojního experta Davida Kaye.
NYT dále tvrdí, že kvůli blížíce se válce nakonec Saddám Husajn nedostal za deset miliónů dolarů, které Severní Koreji zaplatil, vůbec nic.
Vyšetřovatelé podle NYT zjistili, že asi měsíc před americkou invazí iráčtí představitelé odjeli do Sýrie a žádali od Pchjongjangu zpět 1,9 miliónu dolarů, protože ten nedodal včas první zásilky zaplaceného zboží.
Severokorejci se však požadavku nakonec vyhnuli. Podle nich "byly věci příliš horké", než aby bylo možné začít dodávat raketovou technologii přes Sýrii, citoval americký list nejmenovaného vyšetřovatele.
Sýrie obvinění odmítá
Syrský prezident Bašár Asad v neděli na dotaz týkající se údajného obchodu uvedl, že "to je poprvé, co o celé záležitosti slyší".
"Saddám Husajn nikdy naší zemi nevěřil, nikdy se nepokusil o to, aby s námi navázal jakékoli vztahy. Tento krok jsme v minulosti neučinili ani my. On prostě nevěřil nikomu. Sýrie byla přitom na žebříčku jeho podezření na prvním místě," řekl Asad.
"Vyzývám Američany, máte-li nějaké důkazy o pašování zbraní, dejte nám vědět," vyzval Washington prezident.
Prokáží-li se vznesená obvinění, půjde o nejzávažnější porušení rezolucí OSN ze strany Iráku, hodnotí NYT.