Článek
Australan zachycený v nejnovějším snímku sedí na zemi a drží v ruce svůj pas. Maskovaní ozbrojenci na něj míří puškami. Rukojmí vůbec nemluví.
O osudu, který čeká australského zajatce, jestliže vláda v Sydney jejich požadavku ve stanoveném termínu nevyhoví, se prohlášení únosců nezmiňuje.
Americká tisková agentura AP v této souvislosti připomíná, že několik zajatců kvůli nesplnění požadavků radikálů zemřelo.
Předpokládá se, že teroristi unesli od koncem války na jaře 2003 kolem 150 osob - zhruba 60 z nich stále zadržují, 33 zabili. Z necelých šest desítek zajatců, kteří jsou nyní již v bezpečí, tři utekli, dva byli zachráněni svými vládami a zbytek propustili sami únosci.
Austrálie odmítá jednat
Wood, pracující v Iráku jako inženýr, žije ve Spojených státech, kam se přiženil. Unesen byl minulou neděli. Už na prvním videozáznamu zveřejněném 1. května vyzval australskou vládu i vlády USA a Británie, aby stáhly své vojáky z Iráku a zachránily mu tak život.
Australský premiér John Howard však už v minulých dnech požadavek únosců rezolutně odmítl. Tvrdí, že to odporuje národní strategii přístupu k teroristům a jejím organizacím. Australský ministr zahraničí Alexander Downer ale před několika desítkami hodin vystoupil v Al-Džazíře a vyzval únosce k propuštění zajatce.
Canberra má v Iráku v rámci mezinárodního kontingentu 550 vojáků, chystá se tam vyslat dalších 350.
Únos šesti Jordánců
Přimět jordánské společnosti, aby nespolupracovaly s americkými silami v Iráku, se snaží irácká ozbrojená skupina, která dnes v Iráku unesla šestici jordánských pracovníků. Oznámila to arabská televize Al-Džazíra.
Videozáznam, který televize zveřejnila, ukázal podle agentury Reuters šestici mužů s pasy v rukou. Zajatci seděli vedle znaku nesoucího název skupiny Brigády al-Bará bin Málik. V nahrávce zaznělo varování adresované jordánským firmám před spoluprací s americkými silami.