Článek
Dopadnout nebo zabít Zarkávího, na něhož Spojené státy vypsaly odměnu ve výši 25 miliónů dolarů, se snaží nejen koaliční vojáci. Dosud neznámá irácká skupina ozbrojenců Hnutí spásy v nahrávce, kterou v úterý zveřejnila televizní stanice Al-Arabíja pohrozila, že zabije Zarkávího, protože se svými přívrženci vraždí nevinné Iráčany a znesvěcují islám.
Americká armáda pokračuje v útocích na vzbouřenecké město Fallúdža, kde shodila bomby na dům sloužící jako údajný úkryt příslušníků teroristické sítě abú Músy Zarkávího. Při útoku bylo zabito 12 lidí a pět dalších zraněno.
Vůbec poprvé v souvislosti s tímto útokem přiznala irácká prozatímní vláda premiéra Ajáda Alávího spolupráci s koaličními silami. Kabinet oznámil, že bombardování, které změnilo dům ve Fallúdži v hromadu trosek, se uskutečnilo se souhlasem Alávího vlády a na základě zpravodajských informací, které americkým vojákům poskytla.
Blair: zakázané zbraně asi už nenajdeme
Biologické a chemické zbraně, které měl údajně irácký vůdce Saddám Husajn připraveny k použití, možná nebudou nikdy nalezeny. Podle agentury Reuters to v úterý řekl britský premiér Tony Blair před parlamentním výborem.
Blair loni přesvědčil váhající britské politiky, aby podpořili válku v Iráku právě na základě argumentu, že Irák má zakázané zbraně a mohl by je použít.
Strategický plynovod terčem sabotáže
Plynovod na severu Iráku, který zásobuje zemním plynem několik elektráren na severu a v centrální části země, se v úterý stal terčem sabotáže. Útok na plynovod může ohrozit produkci elektřiny, oznámila agentura AFP.
"U plynovodu 90 kilometrů jižně od Kirkúku vybuchla nálož a způsobila požár," prohlásil Hunír Hasan, generální ředitel severoirácké plynárenské společnosti se sídlem v Kirkúku.
Irácké plynovody a ropovody jsou častými terči útoků iráckých ozbrojenců, kteří tím poškozují životně důležitá odvětví iráckého hospodářství. Při sobotní sabotáži se povstalcům podařilo zapálit část ropovodu na jihoiráckém poloostrově Fáo.