Článek
"Teroristé nebo někdo, kdo podporuje teroristy, používá vojenské a policejní uniformy," řekl Súlagh a dodal: "Teď můžete jít do obchodu a koupit si je." Z vražd a sektářského násilí obvinil ozbrojené skupiny.
V Iráku působí mnoho nevládních bezpečnostních agentur. Jedna z nich zabezpečuje vládní budovy; zaměstnává podle něj 150 000 lidí, kteří nespadají pod ministerstva vnitra ani obrany. "Mají zbraně, uniformy i automobily stejné jako policie, ale nejsou pod naší kontrolou," upozornil ministr.
"Neschvaluji působení těchto bezpečnostních agentur. Před dvěma měsíci jsem začal rušit jejich licence," prohlásil Súlagh. V Iráku dále působí asi 30 000 členů civilní ostrahy. Navíc má každá větší strana své vlastní milice, šíitské jsou v jihoirácké Basře propojené s policií. [celá zpráva]
Američané obviňují policii
Obvinění o vazbách mezi policií a komandy smrti vyslovili v únoru Američané. V únoru zatkli skupinu 22 mužů v policejních uniformách, kteří se chystali zavraždit sunnitského Araba. Při vyšetřování zjistili, že ve skupině byli šíité najatí ministerstvem vnitra k silničním kontrolám. [celá zpráva] I irácké ministerstvo uznalo výsledky šetření. [celá zpráva]
Podle amerických zdrojů si střety mezi šíity a sunnity jen za poslední měsíc vyžádaly 1300 obětí. Podle některých analytiků je číslo podhodnocené, protože mnoho těl nebylo nalezeno. Sektářské násilí se v Iráku stupňuje od únorového ničivého útoku na šíitskou mešitu v Sámaře.
Ve středu násilí pokračovalo, vyžádalo si dvanáct obětí, mezi nimiž jsou i dva američtí vojáci a tři vládní úředníci.
V pondělí se podruhé za čtyři měsíce se sejdou poslanci
K násilí přispívá politická nestabilita, čtyři měsíce po volbách se nepodařilo sestavit novou vládu a pondělí se teprve podruhé se sejdou zákonodárci. Šíitští politici do té doby chtějí vyřešit spory kolem kandidáta na post premiéra, sunnité i Kurdi odmítají, aby ve funkci zůstal Ibráhím Džaafarí. Šíité však nemají většinu.
Soud s Husajnem odročen
K soudu byli předvoláni pouze grafologové, ti však nedorazili. "Rozhodli jsme odročit řízení na pondělí 17. dubna, abychom odborníkům poskytli víc času k ověření písma a podpisů," řekl předseda soudu Raúf Abdar Rahmán.
Saddám Husajn i další obžalovaní v minulých stáních popřeli pravost podpisů na rozsudcích o popravách šíitů z vesnice Dudžajl. [celá zpráva] Saddám Husajn a jeho nevlastní bratr Barzán Ibráhím Tikrítí, který v době útoku velel zpravodajské službě, odmítli soudu dodat vzor svého rukopisu a podpisů.