Článek
Současně se Američané snaží zvládnout situaci v Mosulu, kterým v posledních dnech také otřásaly vlny násilí. "Operace skončila. Zůstávají jen ostrůvky odporu, s nimiž se nyní vypořádáváme," prohlásil Daúd. "Počet zabitých teroristů a stoupenců Saddáma Husajna přesáhl 1000. Zadrženo bylo 200 lidí," dodal.
Podle Daúda se nicméně podařilo uprchnout jednomu z velitelů rebelů, jordánskému teroristovi abú Músovi Zarkávímu.
Podle agentury AFP ve městě přes čerstvě oznámené ukončení ofenzivy pokračují dělostřelecké útoky na pozice povstalců a v akci je i letectvo, včetně bojových vrtulníků. Major námořní pěchoty Clark Watson dnes oznámil, že by jeho jednotky měly získat do 72 hodin plnou kontrolu nad hlavní baštou povstalců označovanou jako Queens.
Americké jednotky zde čelí tuhému odporu ze strany Syřanů, Čečenců a dalších zahraničních ozbrojenců. "V Queensu máme zaryté zahraniční extremisty, kteří vědí, že zemřou v bitvě," řekl Watson, podle něhož v této části Fallúdže dnes jeho vojáci zabili asi 100 povstalců. Pokud americké jednotky ovládnou Queens, poskytne jim to podle Watsona kontrolu prakticky nad celou Fallúdžou.
Humanitární pomoc
Do města dnes vjel konvoj iráckého Červeného půlměsíce s první humanitární pomocí. Tvoří ho 30 dobrovolníků, pět nákladních vozů s potravinami a léky a tři ambulance.
Asi 90 procent z asi 300 000 civilních obyvatel odešlo před zahájením ofenzivy, řekl dnes v Bagdádu Daúd. Zatím není jasné, kolik jich přišlo o život. Podle agentury AP se celá Fallúdža zdála být zahalena do hustého černého dýmu. Zatímco jednotky pěchoty a válečného námořnictva útočily ze severu, kolem jižního okraje města jsou rozestaveny tanky a průzkumný prapor námořní pěchoty, který má zabránit povstalcům v útěku.
Zasaženy dvě mešity
V pátek pozdě večer byly v bojích zasaženy dvě mešity, z nichž podle amerických vojáků pálili odstřelovači. Na jednu zaútočil bojový vrtulník těžkým kulometem, zatímco na druhou svrhla letadla čtyři bomby a zlikvidovala její minarety.
Americká armáda také převelela z Fallúdže pěchotní prapor do severoiráckého Mosulu, aby zde pomohl potlačit místní povstání. Podle velitele amerických jednotek na severu Iráku generála Cartera Hama není pravděpodobné, že by v Mosulu bojovali rebelové, kteří uprchli z Fallúdže před americkou ofenzivou. Nevyloučil však, že incidenty v Mosulu jsou výrazem podpory vzbouřencům ve Fallúdži. Stejně jako ve Fallúdži žije v Mosulu mnoho sunnitských muslimů.
Dnes na severu Mosulu vybuchla bomba umístěná v automobilu v okamžiku, kdy kolem projížděl konvoj irácké armády. Zatím není jasné, zda si exploze vyžádala nějaké oběti.
Dnes byli v bojích ve Fallúdži zabiti dva příslušníci americké námořní pěchoty, které zasáhl výbuch podomácku vyrobené nálože. Ve Fallúdži dosud přišlo o život nejméně 24 amerických vojáků. Jen dnes bylo do vojenské nemocnice v Německu dopraveno 73 zraněných příslušníků armády USA. Za celý týden od začátku ofenzivy jich bylo celkem už 412.