Článek
Ochotu odložit pozemní invazi kvůli rukojmím zpravodajskému serveru Axios potvrdili dva nejmenovaní izraelští představitelé. Od 7. října, kdy jeho ozbrojenci zaútočili na Izrael, drží Hamás v Pásmu Gazy více než 200 rukojmích. Izraelští představitelé tvrdí, že jakmile jejich armáda zahájí pozemní invazi, bude dohoda o rukojmích téměř nemožná.
„Izrael i administrativa (amerického prezidenta Joea) Bidena chtějí vyčerpat veškeré úsilí, aby se pokusily dostat rukojmí z Gazy. Pokud Hamás navrhne propustit velké množství rukojmích, budeme samozřejmě připraveni udělat něco na oplátku,“ řekl jeden z vysoce postavených izraelských představitelů.
Izraelci řekli egyptským vyjednavačům, že pokud chce Hamás nějakou dohodu o rukojmích, musí propustit všechny ženy a děti, které zadržuje.
Za rukojmí jsme měli dostat čtvrt milionu a byt v Gaze, řekl u výslechu terorista z Hamásu
Deník The New York Times v pondělí uvedl, že vláda Spojených států doporučuje Izraeli, aby ještě počkal s pozemním útokem na Pásmo Gazy, a poskytl tak více času na vyjednávání o propuštění rukojmích zadržených palestinskými radikály.
Hamás v pátek propustil dvě zajaté Američanky, načež americký prezident Biden děkoval i Kataru, který v procesu sehrává roli prostředníka. V pondělí večer pak skupina propustila dvě postarší Izraelky a uvedla, že tak učinila z humanitárních důvodů.
Podle serveru Axios Hamás původně požadoval šestihodinové příměří za rukojmí propuštěné v pondělí. Izrael však tento požadavek odmítl, aby nevytvořil precedens. Země se obávala, že by jinak Hamás mohl požadovat příměří pokaždé, když budou propuštěni dva zajatci. Izraelci se obávali, že dobu příměří by Hamás mohl využít k přeskupení sil a přesunu mezi úkryty.
Izraelští představitelé podle webu připustili, že je pravděpodobné, že někteří rukojmí byli zabiti při izraelských náletech, které v posledních dvou týdnech mířily na pozice Hamásu v Pásmu Gazy. Bývalý lídr Hamásu Chálid Mišál v pondělí řekl, že zajatci jsou drženi na několika místech v Pásmu Gazy, a tvrdil, že izraelské nálety zabily 22 zadržovaných.
Jako na Ukrajině
Izrael po rozsáhlém a překvapivém útoku Hamásu shromažďuje síly u hranic Pásma Gazy a již provádí menší operace na území kontrolovaném radikály od roku 2007.
Navíc podle stanice CNN požádal Google, aby ve svých mapových aplikacích Google Maps a Waze dočasně deaktivoval živé informace o dopravě na silnicích v Izraeli a Pásmu Gazy.
Google něco takového udělal loni, když Rusko napadlo Ukrajinu, a brzy poté vypnul navigaci pro napadenou zemi úplně.
„Chci, aby bylo jasno: jsme připraveni na invazi,“ prohlásil podle listu The Jerusalem Post izraelský náčelník generálního štábu Herzi Halevi, který byl v úterý na prověrce praporů shromážděných u hranice Pásma Gazy. Dodal, že rozhodnutí o přesném načasování armáda učiní po konzultaci s politickou reprezentací.