Článek
Záchranné akce probíhají například v nejvíce zasaženém městě Palu. Zranění jsou shromažďovaní ve stanech, protože zemětřesení a tsunami srovnalo se zemí i nemocnice. Další lidé zůstávají na ulici, úřady je varovaly, aby se nesnažily vracet do poškozených domů. Jídlo pomáhají zajišťovat polní kuchyně.
From colleagues in #centralsulawesi following yesterday’s #earthquake and #tsunami 🙏😢 #Palu #Donggala pic.twitter.com/hit2B7ZD7V
— Richard Woods (@RichardWoodsNZ) 29. září 2018
Vlna tsunami přes sebou tlačila trosky budov, lodě i auta. Někteří lidé přežili díky tomu, že dokázali vylézt na šestimetrové stromy.
Mezi obětmi je například i letecký dispečer, který v pátek při zemětřesení neopustil věž a navigoval letadlo k úspěšnému odletu.
Na sociálních sítích lidé zveřejňují videa natočené mobilními telefony, které ukazují příchod vlny tsunami.
Here's the moment a #Tsunami of up to three metres hit Indonesia. Praying for all the families affected in Indonesia. #IndonesiaEarthQuake pic.twitter.com/McLpuH5BkN
— Devdeep (@idevgur) 29. září 2018
Uvedené statistiky jsou právě jen za město Palu, rozsah škod a počty obětí za hranicemi města je zatím nejasný, dodává BBC.
Meteorologická služba v sobotu uvedla, že po hlavních úderech následovalo 55 následných otřesů o síle od 2,9 do 6,5 stupně.
České ministerstvo zahraničních věcí až do odvolání nedoporučuje cestovat na Sulawesi, zvláště do severních oblastí ostrova. Ministerstvo kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD. "Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech," řekl ČTK Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. V případě nouze mohou lidé kontaktovat české velvyslanectví v Jakartě na pohotovostní lince +62 811 1941 251.
Zasažená oblast se nachází v tzv. ohnivém kruhu, kde často dochází k sopečným erupcím a zemětřesením. V roce 2004 obří vlna tsunami zabila na pobřeží Indického oceánu 226 tisíc lidí, z toho přes 120 tisíc obětí bylo v Indonésii.