Článek
Prezidentka Megawati Sukarnoputriová vyhlásila v této provincii výjimečný stav, který vstoupil v platnost okamžitě. Agentura AFP s odvoláním na místní zdroje uvedla, že poblíž správního střediska provincie Banda Aceh přistávaly v ranních hodinách vrtulníky, z nichž vystupovali ozbrojení vojáci. Další vrtulníky přelétávaly na městem.
"K nasazení parašutistů z jednotek rychlé reakce došlo dnes ráno," řekl mluvčí armády v provincii Firdaus Komarno. Armáda odhaduje, že separatističtí povstalci mají ve zbrani přibližně 5000 lidí. Počet příslušníků vládních vojsk a policie je asi desetinásobný.
Separatisté odmítli autonomii
Separatisté při nedělních rozhovorech odmítli přistoupit na přijetí nabízené autonomie namísto samostatnosti a složit zbraně, dokud se armáda nestáhne na své obranné pozice. K těmto podmínkám se obě strany zavázaly v mírové dohodě, jež byla uzavřena v prosinci v Ženevě, ale zatím je nesplnily. Indonéské úřady poté pět vyjednavačů Aceh zadržely.
Podle hlavního vyjednávače Hnutí svobodný Aceh (GAM) nebyla indonéská vláda od počátku rozhovorů ochotna ke kompromisu a jen "hledala způsob, jak vyhlásit válku". "Chtěli, abychom se zřekli naděje na nezávislost. Požadovali, abychom se vzdali," zlobil se vyjednávač Malik Mahmud. "My se ale útoku postavíme. Budeme bojovat," dodal.
Řešení v nedohlednu
Výjimečný stav by měl platit šest měsíců. Pokud ale vláda uzná za potřebné, může být tato lhůta prodloužena. Do provincie ležící v nejsevernějším cípu ostrova Sumatra se v posledních dnech přesunuly tisíce indonéských vládních vojáků. Hlavní vyjednávač indonéské vlády navzdory připravované ozbrojené akci v Acehu dnes podotkl, že Jakarta se nebrání dalšímu jednání, i když se s povstalci zatím na žádném nedohodla.
Rebelové naopak vyzvali své muže, aby se vrátili do základen na území Acehu. Povstalci o víkendu potvrdili, že jsou připraveni proti armádě bojovat.