Článek
"Podle údajů, které jsme obdrželi dnes v poledne (ráno SELČ), dosáhl počet obětí 525. Čekáme na další informace a upřesnění," citovala agentura Reuters zástupce koordinačního výboru indonéské vlády.
"Stále nacházíme mnoho těl. Mnohé jsou pod troskami domů," uvedl pro agenturu AP, kterou citoval server canada.com, policejní šéf Symasuddin Janieb. naprostou většinu obětí tvoří Indonésané, i když jsou mezi mrtvými tři Nizozemci, jeden Švéd a několik Pákistánců. Češi podle dostupných informací mezi oběťmi nejsou.
Po celé úterý pokračovalo prohledávání trosek zničených domů, hotelů a restaurací. Zoufalí příbuzní kolikrát odklízejí trosky holýma rukama jako Irah pátrající po svém šestiletém synovi, která říkala: "Vlna byla tak prudká." Sílu ničivého živlu potvrzují lodě vržené daleko od pobřeží či odmrštěná auta. Své domy opustilo na 42 000 lidí, část proto, že ztratila střechu nad hlavou, další ze strachu.
Indonésie před tsunami nevarovala
Počet obětí mohlo být nižší, kdyby indonéská vláda varovala své obyvatele. Tsunami dorazila k pobřeží až hodinu po zemětřesení, která pocítili v Jakartě. Japonský meteorologický úřad a Pacifické středisko přitom upozornily na akutní nebezpečí tsunami. Obyvatelé pobřeží Jávy však nic netušili.
Indonésky ministr vědy a techniky Kusmaynto Kadiman sdělil agentuře AP, že Indonésie dostala varování tři čtvrtě hodiny před tím, než tsunami zasáhla pobřeží, ale nevyhlásil poplach, protože nechtěl vyvolat paniku zbytečným varováním.
Navíc podle něj není zatím není dobudovaný systém sirén, které na poplach upozorňují. Varovný systém má být hotový až v roce 2007
Podle viceprezidenta Jusufa Kally navíc nebylo nutné vydat varování, protože lidé pocítili zemětřesení a stejně začali utíkat do vnitrozemí. Zemětřesení podle něj přestavuje jednoduchý varovný systém. "Po zemětřesení lidé utíkali do hor, takže tu existuje přirozený varovný systém," sdělil. Řada lidí však slabé otřesy ani nezaznamenala.