Článek
Hakím rozhodné stanovisko vlády prezentoval na tiskové konferenci při své návštěvě Francie. Na dotaz novinářů, zda Husajnovi hrozí trest smrti, odpověděl: "Ano, zcela jistě."
Potvrdil také, že svržený vůdce bude souzen nově zřízeným tribunálem, který má prošetřit zločiny bývalého režimu vedeného stranou Baas.
Francie se bojí o peníze
Hakím navíc konstatoval, že nevylučuje možnost, že by se jednotlivých soudních procesů mohli zúčastnit také "odborní poradci a mezinárodní činitelé".
"Jednání budou veřejná," dodal s tím, že soud bude prošetřovat "zločiny proti lidskosti i válečné zločiny".
Hakím ve Francii vede jednání o možném vyrovnání dluhu. Právě Paříž totiž s Bagdádem řadu desetiletí spolupracovala a nyní se obává, že by mohly vložené investice zmizet v nenávratnu.
Šéf irácké vlády se dnes večer setká také s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem.
Nejvyšší trest v Iráku: doživotí
Udělení trestu smrti Husajnovi zatím "komplikuje" skutečnost, že zmíněný absolutní trest Američané po dobytí země zrušili a změna byla záhy začleněna do tamější legislativy.
V Iráku tedy nyní hrozí každému z odsouzených, včetně svrženého diktátora, maximálně doživotí.
Hakím však v souvislosti s dopadeným exprezidentem nevyloučil, že by se mohl trest smrti do irácké legislativy brzy vrátit.
Volání po mezinárodním soudu
Rozhodnutí Iráku zúčtovat s Husajnem a jeho přívrženci v rámci národního tribunálu se příliš nezamlouvá nejrůznějším politikům a mezinárodním institucím.
Mezi odpůrci této metody je rovněž britský premiér Tony Blair, který už v neděli varoval, že Londýn nepovažuje za vhodné udělit Husajnovi bezpodmínečně trest smrti.
Dopadení SADDÁMA
.: Zadržení
.: Reakce světa
.: Postup USA
.: Ekonomika
.: Reakce Iráčanů
.: Husajnovo zdraví
.: Reakce Čechů
Stále více proto zaznívají hlasy, že by měl zločiny svrženého režimu posoudit nezávislý mezinárodní soud, jako se tak stalo mj. v případech Rwandy a Jugoslávie.