Článek
Dekret byl vydán jen několik hodin před mimořádnou schůzí iráckého parlamentu, na níž se má jednat o zákonu o zbraních hromadného ničení. "Jednotlivci i podniky v soukromém i společném státním sektoru mají zákaz vyrábět a dovážet chemické, biologické a jaderné zbraně," uvádí prezidentův dokument.
Husajn nařídil ministrům, aby dohlédli na jeho plnění a potrestali všechny, kdo ho nedodrží. Na schůzce s nejbližšími spolupracovníky, místopředsedou Rady revolučního velení Izzatem Ibráhímem a viceprezidentem Táhá Jasínem Ramadánem, prohlásil, že Irák už zakázané zbraně nemá.
Husajn: žádné zakázané zbraně nemáme
Husajn opakovaně popírá, že by Irák měl zbraně hromadného ničení. Loni v listopadu pod mezinárodním tlakem vpustil do země opět týmy zbrojních inspektorů OSN, kteří prověřují podezřelé objekty. Inspektoři si však stěžují na nevoli Bagdádu spolupracovat, Husajn naopak inspektory označil za špiony jejich národních vlád.
Irák podle USA zakázané zbraně má
Z vlastnění zakázaných zbraní minulý týden obvinil Bagdád mj. americký ministr zahraničí Colin Powell během svého vystoupení v Radě bezpečnosti OSN, kde předložil důkazy USA proti Iráku. Kromě biologických a chemických zbraní je podle Spojených států Husajn velmi blízko i výrobě jaderné bomby. 18. ledna inspektoři odhalili v domě jaderného fyzika Faliha Hassana dokumenty o obohacování uranu, které šéfinspektor Hans Blix označil za "znepokojivé".