Článek
"Znovuotevřením hranic chceme vybudovat určitý model mírového soužití. Doufáme, že se k procesu sbližování přidá i řecká část," uvedl k rozhodnutí uvolnit pohyb mezi severní a jižní částí ostrova ministr cestovního ruchu turecké části Kypru Serdar Denktaš.
Každý zájemce ze severu tak může už od zítřka v druhé části strávit necelý jeden den, přesně přejít do jižní části v době od 9 hodin ráno a setrvat tu až do půlnoci téhož dne.
Evropská unie chce Kypr sjednocený
Sjednocení Kypru selhalo počátkem tohoto roku, kdy turecká část odmítla plán OSN na uspořádání země. Podobné snahy vyvíjela v minulých letech i EU, která měla zájem, aby v květnu 2004 vstoupil Kypr do Unie sjednocen. Ani Brusel však v procesu neuspěl. K EU se tak přičlení za rok jen řecká část Kypru, která minulý týden, podobně jako Česká republika, podepsala v Aténách Přístupové protokoly k EU.
Tahanice o ostrov
Ostrov je rozdělen od roku 1974, kdy se jej vojenská řecká vláda neúspěšně pokusila za pomoci vyprovokovaného povstání zdejších obyvatel připojit k Řecku. Sever následně zabralo Turecko, jež má v oblasti vlastní mocenské a strategické zájmy.