Článek
Cena jedné libry (zhruba půl kilogramu) mletého hovězího masa se od ledna roku 2020 zvýšila z 3,90 dolaru na 5,60 dolaru, uvedl tamější statistický úřad. Je to důsledek vysoké poptávky v kombinaci s omezenou nabídkou. Kvůli nedostatečným investicím se postupně snižovaly počty kusů ve stádech a výsledkem je, že v současnosti panuje v zemi nedostatek hovězího masa.
Situaci zachraňuje dovoz. Zatímco ještě v roce 2022 byla Amerika čistým vývozcem hovězího masa, dnes je to úplně naopak. V loňském roce se dovezly dva miliony kusů živého skotu a 4,6 miliardy liber (2,86 miliardy kg) hovězího masa, což je rekordní dovoz. Díky tomu se podařilo zamezit prudkému zdražení.
Se situací mohou ale zamíchat nová cla na dovoz zemědělských produktů, která chce Donald Trump 2. dubna zavést. Nepochybně se dotknou i dovozu hovězího masa, podotýká The Economist.
Než se kus skotu dostane na talíř, urazí dlouhou mezistátní cestu. Velkou část tvoří telata odchovaná v Mexiku. Ta se přivezou na výkrm do USA, načež putují na kanadská jatka, odkud se do Ameriky vracejí hovězí čtvrtky. A toto putování teď bude pokaždé zatíženo nově zavedenými cly, varuje The Economist.
Dejte Floridu, dáme vejce, smějí se v Evropě
Trumpově administrativě se nedaří řešit ani vajíčková krize. Nedostatek vajec, který vyšponoval jejich cenu, nepomohla vyřešit ani Evropa. Spojené státy se na jednotlivé země starého kontinentu obrátily s prosbou o pomoc. Většina evropských států ale žádost odmítla s odůvodněním, že mají samy málo.
Odmítnutí už přišlo třeba od Polska, Finska, Dánska, Švédska nebo Nizozemska. Na odpověď z Litvy Spojené státy stále čekají.
„Zdravím USA, v Dánsku máme bezplatnou zdravotní péči a také máme vejce, vy zas máte Floridu,“ komentuje jeden z uživatelů sociálních sítí situaci ve svém příspěvku. „Dejte nám Floridu a dostanete vajíčka,“ utahuje si z Trumpa obyvatel Dánska. Objevují se obrázky vajíček s nápisy „Americký sen“. Spousta uživatelů na sítích také přepisuje Trumpův legendární slogan „Udělejme Ameriku znovu skvělou“ na „Udělejme vejce znovu levná“.
— Anonymous (@YourAnonCentral) March 20, 2025
Prosbu z amerického velvyslanectví obdržel koncem minulého týdne i šéf italského sdružení producentů vajec Assoavi Gian Luca Bagnara. „Myslel jsem si, že jsem v nějakém satirickém pořadu,“ uvedl. Producenti v Itálii se shodují, že nemají výraznější prostor pro dodávky vajec do USA, a to obzvlášť s Velikonocemi na obzoru.
Posměškům se nevyhnul ani generální ředitel automobilky Tesla a blízký spolupracovník současného amerického prezidenta Elon Musk. Na internetu se objevují fotky vozů Tesla pokryté vejci s popiskem „Ahoj Ameriko, v Evropě si můžeme dovolit udělat i tohle“.
Hey US, in Europe we can afford to do this.....#Tesla #eggs pic.twitter.com/DqQRG1ZH55
— Boris Alexander Beissner (@boris_beissner) March 24, 2025
Spousta lidí také upozorňuje, že Amerika by měla projevit vděčnost a mít přitom na sobě oblek, čímž naráží na nedávné veřejné ponižování ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Při roztržce Trump zdůrazňoval, že Ukrajina „nemá žádné karty“. Evropští uživatelé sociálních sítí teď upozorňují, že USA pro změnu nemají žádná vajíčka.
Američtí farmáři se už třetím rokem potýkají s ptačí chřipkou. Běžná cena vajec se v posledních měsících až zdvojnásobila. V amerických supermarketech se momentálně cena za 12 vajec pohybuje mezi 140 a 240 korunami. Poslední zprávy z března sice hovoří o poklesu cen, ten ale nemusí mít dlouhého trvání, protože v období blížících se Velikonoc se očekává zvýšená poptávka.