Hlavní obsah

Hledá se nový papež. Pozornost se upírá na Afriku

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Když před dvanácti lety zvolilo konkláve argentinského kardinála Jorga Maria Bergoglia za papeže, byl to zásadní průlom. Do té doby totiž z Jižní Ameriky, navzdory ohromujícímu počtu lidí, kteří se hlásí ke katolické víře, žádný ze Svatých otců nebyl vybrán. Při hledání nového zástupce Krista na zemi by se to ale mohlo změnit. Podíl kardinálů z mimoevropských zemí se za papeže Františka zvýšil. Je možné, že nový Svatý otec opět nebude pocházet z Evropy.

Foto: ČTK/AP

Kardinál Wilfrid Fox Napier (třetí zleva) ve Vatikánu před začátkem konkláve v roce 2018

Článek

Úvahy o tom, že nový papež nebude z Evropy, nepokládá pražský arcibiskup Jan Graubner za nemožné. „Určitě se to může stát. Nechci si hrát na proroka. Tradičně se říká: Kdo vchází do konkláve jako papež, vychází jako kardinál. Tedy, že když se to o někom říká před tím, tak to nikdy nevyjde,“ řekl pro ČT.

„Čekám, že i teď to bude pro nás překvapení. Rozhodně je ale vzhledem k tomu, jak velké procento kardinálů je neevropských, možné, že to bude zase Neevropan,“ dodal Graubner.

I výběr kardinála Bergoglia - papeže Františka - byl překvapením a sám Bergoglio se netajil tím, že o tuto funkci neusiloval.

Novou hlavu Svatého stolce bude vybírat 138 kardinálů tajným hlasováním.

Web Kardinálské kolegium, který se zaměřuje na dění ve Vatikánu, vytipoval 22 kardinálů, kteří mají největší šanci na zvolení. Adeptů z Evropy je 12, tedy víc než polovina. Z Afriky jsou tři, z Asie čtyři a tři z Ameriky.

Ve výčtu se objevuje například jméno maďarského kardinála Pétera Erdöa, jehož jméno se zmiňovalo i při minulé volbě. Anebo devětasedmdesátiletého kardinála Roberta Saraha původem z africké Guiney. Francouzská média jej v minulosti prezentovala jako „nejvlivnějšího kardinála v Africe“.

Anketa

Z jakého kontinentu bude nástupce zesnulého papeže Františka?
Z Evropy
54,7 %
Z Ameriky
3,1 %
Z Asie
8,6 %
Z Afriky
33,6 %
Celkem hlasovalo 5226 čtenářů.

Z Demokratické republiky Kongo pochází pětašedesátiletý kardinál Fridolin Ambongo Besungu, kterého do funkce jmenoval papež František. Vnímán je nejen jako tamní vůdce katolické církve, ale také politické opozice. Z hlediska víry a církve se řadí k těm ortodoxnějším.

Další jméno patří předsedovi italské biskupské konference v Boloni Matteovi Zuppimu. Jako zvláštní velvyslanec papeže podnikl v souvislosti s válkou na Ukrajině několik cest do USA, Ruska i na Ukrajinu. V 90. letech pomohl ukončit občanskou válku v Mosambiku.

Většina papežů z Itálie

Sedmašedesátiletý filipínský biskup Luis Antonio Tagle je považován za ideového pokračovatele Františkova pontifikátu. Zajímá se o otázky ekologie a je otevřenější tématu LGBTQ.

Jedním z adeptů je také sedmdesátiletý Ital Pietro Parolin, významná osobnost Vatikánu, kde je nyní vatikánským státním sekretářem.

Média spekulují i o kardinálovi Josem Tolentinovi de Mendonca z Portugalska, který je v porovnání s ostatními zmiňovanými adepty „mlaďoch“. Devětapadesátiletý kardinál je prefektem Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.

Skloňuje se také jméno španělského arcibiskupa Cristobala Lopeze Romera. V roce 2003  se přestěhoval do Maroka po pastorační práci v Latinské Americe, zejména v Paraguayi.

Konkláve se mohou účastnit jen kardinálové mladší 80 let. Tuto možnost má jen zmíněných 138 kardinálů z 252. Papež František za svého působení vybral nové kardinály ze 72 různých zemí a 24 těchto národů nemělo nikdy předtím kardinála.

Většina papežů pocházela z Evropy. Z dosavadních 266 jich bylo 217 z Itálie.

Související témata:

Výběr článků

Načítám