Článek
„Má žádost o zatykače především poukazuje na nelegální věznění, špatné zacházení, držení rukojmích a nelegální vyhnání civilistů gruzínského původu v rámci (vojenské) okupace za strany Ruské federace,“ uvedl Khan. Ten žádá o zatčení tehdejšího ministra vnitra Jižní Osetie, zmocněnce pro lidská práva separatistického regionu a šéfa vězeňských zařízení. Mezi podezřelými byl i ruský generál, který ale mezitím zemřel.
Khan v prohlášení uvádí, že jeho úřadu se podařilo zdokumentovat případy Gruzínců, kteří po zahájení bojů neodešli ze svých domovů v separatistickém regionu. Úřady v Jižní Osetii je pak zadržely a věznily bez právního vysvětlení. Někteří z nich byli ponižováni či mučeni.
Khan dodal, že obdobné trestné činy prověřuje i v případě ruské anexe Krymu v roce 2014. Hlavní prokurátor nechává prošetřit i páchání válečných zločinů při současném válečném konfliktu na Ukrajině.
Ruský útok na nemocnici v Mariupolu: Zemřeli tři lidé včetně malé holčičky
V srpnu 2008 vstoupily gruzínské jednotky do jihoosetské metropole Cchinvali, kde začaly prudké boje s místními separatisty. Jižní Osetie byla v té době oficiálně autonomní oblastí Gruzie. Moskva téhož dne reagovala silným protiútokem, při kterém obsadila nejen Jižní Osetii, ale i Abcházii, další odštěpeneckou proruskou gruzínskou provincii. Příměří bylo podepsáno 16. srpna 2008 a ruské jednotky se z Gruzie začaly stahovat o čtyři dny později. Stahování bylo dokončeno v říjnu téhož roku.
Podle Moskvy si válka vyžádala mezi Osetinci 162 civilních obětí, jihoosetské úřady uvedly 365 obětí mezi civilisty. Rusko ve válce ztratilo 64 svých vojáků. Gruzie ohlásila 228 zabitých gruzínských civilistů a 170 obětí mezi vojáky.