Článek
Celosvětově byla hranice 400 ppm překročena už v roce 2015, ale letošek bude zřejmě prvním rokem v historii, kdy bude tato úroveň překročena po celý rok. Rekordní množství bylo naměřeno na observatoři Mauna Loa na Havaji.
Naposled bylo takové množství CO2 v atmosféře před třemi až pěti milióny let. Před rokem 1800 to bylo jen 280 ppm, uvedl americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
CO2 levels mark 'new era' in the world's changing climate https://t.co/2tvzyXtEUk
— Matt McGrath (@MattMcGrathBBC) 24. října 2016
Mapa ukazující největší emitenty oxidu uhličitého
Podle meteorologů k letošní rekordní úrovni přispěl jev El Niño. Kvůli suchu, který vyvolal, pokleslo množství oxidu absorbovaného rostlinami. V suchu byly také hojnější požáry porostu, které dále zvýšily množství CO2.
Právě přírodní podmínky podle WMO přispěly k růstu hladiny CO2 v atmosféře nad průměr posledních deseti let, protože množství lidmi produkovaných emisí se mezi lety 2014 a 2015 skoro nezměnilo. I přesto ale generální tajemník WMO Petteri Taalas varoval, že ani po odeznění jevu El Niño se nevrátí situace k předchozímu stavu, protože dopad lidské činnosti neustane.
„Rok 2015 přinesl novou éru optimismu a akci na ochranu klimatu v souvislosti s pařížskou dohodou. Ale do historie se zapíše taky jako znamení nové éry klimatických změn s rekordními hladinami koncentrací skleníkových plynů,“ prohlásil Taalas.
Zpráva upozorňuje i na stoupající objem dalších skleníkových plynů, jako jsou metan a oxidy dusíku. V roce 2015 bylo množství metanu v atmosféře 2,5krát větší než v předindustriální éře. Hladina oxidů dusíku je 1,2krát vyšší.
Taalas přesto zdůraznil, že klíčem je boj s emisemi kysličníku uhličitého: „Bez boje s emisemi CO2 se nemůžeme potýkat s klimatickými změnami a udržet růst teplot pod dvěma stupni nad stavem v předindustriální éře.“