Článek
Vztahy Gruzie s EU se v posledních měsících prudce zhoršily. Brusel tvrdí, že se gruzínská vláda uchýlila k autoritářským opatřením a zaujala proruské postoje. Stejného názoru jsou tisíce proevropských demonstrantů, které zablokovaly v noci na pátek ulice v hlavním městě.
„V centru Tbilisi je 6:30 a stále probíhají protesty a represe. Policie cílí i na novináře a politické vůdce. Očekávám silnou reakci evropských metropolí,“ napsala na sociální síti prezidentka země Salome Zourabichviliová.
Zároveň obvinila vládu z vyhlášení války vlastnímu lidu a na pořádkovou policii útočila otázkou, zda slouží Gruzii, nebo Rusku. „Ruská vláda, ruské metody,“ napsala v dalším příspěvku.
#georgianprotests no safehaven in Georgia: church yard or pharmacy, robicops chase the participants everywhere to beat and arrest them… russian government, russian methods https://t.co/8haFBu3TSA
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) November 29, 2024
Policie nařídila protestujícím, aby se rozešli, střílela z vodních děl a použila slzný plyn. Maskovaní protestující se snažili proniknout do parlamentu. Někteří z nich házeli po policii rachejtle. Pepřový sprej policista podle webu civil.ge nastříkal do očí kameramanovi jedné z televizí, které byly na místě. Policisté napadli i další novináře a zranili také dvě opoziční političky.
Prezidentem Gruzie bude zřejmě bývalý útočník Manchesteru City
Protesty v zemi nepřetržitě pokračují už od voleb 26. října, ve kterých s 54% získaných hlasů znovu zvítězila právě strana Gruzínský sen. Odpůrci tvrdí, že hlasování bylo zmanipulované a podezírají Rusko z vměšování se do voleb. Demonstranti v hlavním městě mávali vlajkami Evropské unie a Gruzie a blokovali dopravu před parlamentem a sídlem vládní strany, kterou kritici obviňují, že sklouzává k autoritářskému vládnutí v ruském stylu.
Vstup do EU má Gruzie jako svůj cíl zakotvený v ústavě. Podle gruzínského premiéra Irakliho Kobakhidzeho bude zahájení jednání o vstupu do Evropské unie zařazeno na pořad jednání až v roce 2028. Tamní strana Gruzínský sen přijala zákon i přes dlouhodobé protesty občanů. Ti apelují na to, že podobný zákon v Rusku zničil všechny demokratické instituce a posílil tam diktaturu.
„Gruzínský sen nevyhrál volby, ale zinscenoval převrat. V Gruzii není žádný parlament ani legitimní vláda,“ řekl AFP dvacetiletý demonstrant Šota Sabašvili. „Nedovolíme, aby samozvaný premiér zničil naši evropskou budoucnost,“ dodal.
Evropský parlament ve čtvrtek přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a spravedlivé a že byly dalším projevem propadu demokracie v zemi, za který je plně odpovědný Gruzínský sen. Europoslanci vyzvali, aby se během roku volby konaly znovu, uspořádaly je nezávislé úřady a aby byly pod důkladným mezinárodním dohledem. Chtějí, aby sedmadvacítka uvalila sankce na gruzínskou vládu a omezila s ní kontakty.
V reakci na to gruzínský premiér obvinil Evropský parlament a některé evropské politiky z vydírání.
Gruzie, bývalá sovětská republika, oficiálně získala status kandidáta na členství v prosinci 2023, ale Brusel od té doby proces zmrazil a obvinil vládu Gruzínského snu z vážných prohřešků proti demokracii. Premiér naopak kritizoval EU i USA a tvrdil, že chtějí Gruzii zatáhnout do války mezi Ruskem a Ukrajinou.