Článek
O přízeň voličů se bude ucházet pět kandidátů, ale reálnou šanci na zvolení má jediný z nich: bývalý ministr spravedlnosti a šéf dříve opoziční strany Národní hnutí Michail Saakašvili (36), pod jehož vedením byl v listopadu svržen režim předchozího prezidenta Eduarda Ševardnadzeho.
Volební kampaň postavil na boji proti korupci a chudobě. V prezidentské funkci hodlá také zlepšit vztahy s Ruskem a vyřešit letitý problém autonomních republik, které tíhnou právě k tomuto důležitému gruzínskému sousedu. V narážce na zaměření na USA však Saakašviliho někteří jeho oponenti označují za loutku Washingtonu a kritici jej navíc mají za demagogického a populistického vůdce.
Jeden soupeř boj vzdal
Soupeři Saakašviliho bude lídr politického hnutí "David stavitel" Roin Liparteliani, šéf Sdružení gruzínských advokátů Kartlos Garibašvili, předák nevládní organizace "Liga gruzínských invalidů" Zaza Sicharulidze a bývalý gubernátor Imeretie (jednoho z gruzínských regionů) Tejmuraz Šašiašvili. Hlava poltického hnutí "Mdzleveli" Zurab Kelechsašvili se kandidatury v sobotu na poslední chvíli vzdal.
Vydáno bylo 3 milióny volebních lístků, asi o 300 tisíc méně než při listopadových parlamentních volbách. Z asi 80 tisíc na 25 tisíc se snížil i počet volebních lístků pro Gruzínce hlasující v zahraničí. Počet zahraničních volebních okrsků se snížil z 59 na 26, a to zejména v Rusku.
Nadměrný počet volebních lístků po listopadových volbách pokládala opozice za jeden z důkazů falšování voleb. Volby budou sledovat pozorovatelé z desítky zemí, mimo jiné z Francie, Velké Británie a Německa a rovněž z Ruska a dalších členů Společenství nezávislých států (SNS). Akreditováno je také na 950 zahraničních novinářů.