Hlavní obsah

Globální krizi je třeba řešit společně, shodli se lídři G20

Nejvyšší představitelé členských zemí skupiny G20 se v sobotu dohodli, že budou společně usilovat o obnovení světového hospodářského růstu a o reformu globálního finančního systému. Uvádí to návrh závěrečného prohlášení washingtonského summitu, který se věnuje řešení světové finanční krize.

Článek

Úsilí se bude opírat o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim, uvádí návrh prohlášení. Text se zmiňuje také o regulaci finančních trhů, která má podporovat dynamiku, inovace a podnikání, které jsou nezbytné pro hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a snižování chudoby ve světě.

"Tento akční plán ukazuje, že jsme schopni jednat," řekla během summitu novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že plán bude obsahovat kolem pěti desítek opatření, která by se měla stát skutečností do konce března příštího roku. "Pak bude další summit na úrovni lídrů," citovala ji agentura Reuters.

Prohlášení podle zdroje agentury AP vznikalo během pětihodinového setkání lídrů a zahrnuje i odmítnutí protekcionismu. Právě dnes přitom Evropská unie zavedla výjimečná protidumpingová cla na svíčky a ocel z Číny. Podle mluvčího komisařky EU jde však o reakci na neférové čínské postupy.

Nechyběli demonstranti 

Lídři se dohodli mimo jiné na využití fiskálních opatření a na důležitosti podpory monetární politikou. Jednání ale utlumila skutečnost, že americký prezident George Bush za dva měsíce opustí Bílý dům a jeho následovník Barack Obama se rozhodl summitu nezúčastnit. Obama přesto na summit vyslal své zmocněnce.

O bolestivém hospodářském poklesu se objevují náznaky z mnoha regionů světa. Jen podle údajů z tohoto týdne spadla eurozóna do hospodářské recese a ve Spojených státech roste nezaměstnanost.

Během washingtonského setkání schválil Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčku nejméně 7,6 miliardy dolarů v rámci širší pomoci pro Pákistán. Zemi výrazně klesly devizové rezervy a vzrostlo riziko, že nebude schopna splácet své zahraniční dluhy.

Na pozadí summitu se odehrálo i několik protestů, kterých se zúčastnilo dohromady několik set účastníků. Největší protest byl na podporu Tibetu a za obnovu jeho nezávislosti, další akce se zaměřily na kritiku kapitalismu a dodržování lidských práv v Číně, napsala AP.

Související témata:

Výběr článků

Načítám