Článek
Další podrobnosti žaloby zatím nejsou k dispozici. O žalobě v pátek dopoledne informovala ruská státní agentura TASS na základě soudních spisů.
ČEZ zahájil v únoru u Mezinárodní obchodní komory (ICC) s největším ruským dodavatelem plynu arbitrážní řízení. Kvůli krácení dodávek zemního plynu v roce 2022 žádá největší česká energetická firma náhradu škody okolo jedné miliardy korun.
Podle analytiků je v probíhající arbitráži klíčové určení, za jakých okolností možná škoda pro českou společnost vznikla. Pokud česká firma prokáže nedodržení smlouvy ze strany Ruska, má přitom podle nich značnou šanci na přiznání odškodnění.
ČEZ by v takovém případě mohl postihnout majetek Gazpromu v cizích zemích, v případě majetku nacházejícího se v Rusku je však taková možnost nepravděpodobná, míní experti na mezinárodní obchodní právo.
Gazprom a některé další ruské společnosti se tyto soudní spory snaží přesunout z mezinárodních arbitráží do Ruska, píše agentura Reuters. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím sítě plynovodů. Kontrolu nad firmou má Kreml.
Meziročně Gazprom dodávky do Evropy navýšil
Ruský plynárenský gigant v březnu zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 4,5 procenta proti předchozímu měsíci. V meziročním srovnání tyto dodávky vzrostly dokonce o zhruba 26 procent.
Dodávky ruského plynu do Evropy dosahovaly svého vrcholu v letech 2018 a 2019, kdy činily zhruba 175 až 180 miliard krychlových metrů ročně. V roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, však klesly na 63,8 miliardy krychlových metrů.