Článek
Hončarenko to uvedl v rozhovoru pro deník Kyiv Post poté, co nedávno navštívil Paříž jako předseda migračního výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Podle něj francouzský prezident Emmanuel Macron „odstranil tabu z tohoto tématu a posunul hranice možné podpory Ukrajiny“, když koncem února vyslání západních vojáků do země čelící ruské agresi nevyloučil.
France-Led Coalition of Allies Could Portend Western Troops to Ukraine
— Ukraine Support (@UA_22_Ukraine) March 30, 2024
With 🇨🇵 clear that nothing is off the table when it comes to Western boots in Ukraine, Ukrainian lawmaker Oleksiy Honcharenko signals that the initiative is building!#Ukraine #France https://t.co/VVkPaes6ym
Poslanec připustil, že se mnoho politiků takového kroku bojí, protože jde o zcela novou diskusi. „Všechno ale vždy začíná jednou zemí,“ zdůraznil Hončarenko s tím, že vše je „už v procesu naplňování“.
„Čím více, tím lépe“
Pokud jde o západní jednotky na území Ukrajiny, „čím více, tím lépe“, zdůraznil dále poslanec. Nemůže prý potvrdit, že by už běžely vážné rozhovory o rozmístění francouzských jednotek podél řeky Dněpr, zvažované scénáře jsou podle něj jen hypotetické.
„Skutečně“ se ale diskutuje o nasazení západní policejní mise podél hranic Ukrajiny s Běloruskem. To by umožnilo uvolnit ukrajinské jednotky z tohoto směru a posílit jimi východní a jižní část frontové linie, řekl Hončarenko.
Následná fáze by podle něj ale mohla zahrnovat přímé zapojení zahraničního vojenského kontingentu do bojových akcí. „I když to v současné době nemusí být proveditelné, současná iniciativa nás na tuto trajektorii nasměruje,“ uvedl.
Budeme mobilizovat méně vojáků, než jsme předpokládali, ujistil Syrskyj
Připustil, že pokud jde o rozmístění západních jednotek na území země, která je v totální válce s jaderným státem, je to „velmi závažné rozhodnutí, které bude mít velmi vážné důsledky“.
Hončarenko vysvětlil, že francouzský prezident má ústavní pravomoc rozhodnout o vyslání vojáků své země na Ukrajinu. „Francouzskou vládu sestavuje Macron a ten má v parlamentu většinu,“ řekl poslanec.
Připustil, že mezi francouzskými poslanci existují různé názory v závislosti na jejich politické příslušnosti. Například krajní levice a krajní pravice nepodporují vyslání vojáků na Ukrajinu, a to ani pro účely výcviku. „To je důvod, proč Macron podepsal bezpečnostní dohodu s Ukrajinou, která nevyžaduje ratifikaci v parlamentu,“ dodal Hončarenko.