Článek
Vysoké teploty vod v řekách, které se používají ke chlazení reaktorů, přitom představují další komplikaci v době, kdy je téměř polovina reaktorů ve Francii mimo provoz kvůli problémům s údržbou, podotkla agentura Reuters. Jaderná energie přitom pokrývá zhruba 70 procent spotřeby elektřiny v zemi.
Francii chybí vlastní elektřina, v zimě hrozí blackouty
„Vláda se domnívá, že je nutné udržet produkci v těchto pěti elektrárnách až do 11. září – navzdory mimořádnému počasí,“ oznámil regulátor ASN v prohlášení, kterým prodloužil výjimku, která byla zavedena v polovině července.
Ta se týká elektráren Bugey, Saint Alban, Tricastin, Blayais a Golfech na březích řek Rhôny a Garonny. Kulminace teplot v první ze jmenovaných řek se očekává v polovině srpna, regulátor přitom pro tamní elektrárny zrušil omezení týkající se produkce.
Experti: Zahubí vodní život
Obvyklé přitom je, že regulační úřad v době mimořádných veder jadernou produkci omezuje právě kvůli tomu, aby vypouštěním ohřáté vody do řek nebylo ohrožováno životní prostředí, podotkla agentura Reuters. Život v řekách zatím dosavadními kroky poznamenán nebyl, tvrdí podle listu The Wall Street Journal státní podnik Électricité de France SA.
Německo chce navzdory energetické krizi zastavit jaderné elektrárny
„Voda v Rhôně je nyní příliš teplá. Už není možné ochlazovat reaktory bez zpětného vypouštění vody tak teplé, že hubí vodní život,“ komentoval naopak koncem července vedra ve Francii technický magazín Wired.