Článek
Rick Scott vyhlásil podle serveru CNN stav nouze v pondělí v okresech Hillsborough, Collier, Lee, Charlotte, Sarasota, Manatee a Pinellas.
„Zajistí to přesun financí a jiných zdrojů k těm, kteří mají s rudým přílivem zkušenosti,“ oznámil Scott.
Díky zvýšení prostředků se do likvidace následků a záchrany alespoň některých zvířat bude moci zapojit více biologů a dalších vědců, dodal guvernér.
Rudý příliv způsobuje přemnožení mikroorganismů a řas, které zbarvují mořskou vodu do ruda. Nebezpečné jsou takto zbarvené vody kvůli řase Karenia brevis, jež během rozkladu vylučuje nervové jedy brevetoxiny.
Ne každý rudý příliv je smrtící – záleží na výskytu toxických řas – a ne vždy trvá tak dlouho. Normálně se ve vodách u Floridy rudý příliv objevuje od října do konce zimy. Tenhle však trvá už devět měsíců a devastuje mořský život. Za oběť mu padají ryby, obojživelníci i mořští savci.
Toxiny se přenášejí i vzduchem
V ohrožení jsou i lidé. Ve vodě zamořené řasami by neměli plavat nebo se vyskytovat v její blízkosti. Brevetoxiny jsou totiž schopné měnit se v plicích na molekuly schopné pronikat do buněk a poškozovat tam DNA. Lidé by se rovněž měli vyhnout konzumaci ryb a mořských plodů.
CNN s odvoláním na Floridskou komisi pro ochranu přírody uvedla, že jde o nejhorší zamoření řasami od roku 2006, kdy Mexický záliv drtivě zasáhl hurikán Katrina.