Článek
Finské úřady uvedly, že pohraniční stráž, která velí v Baltském moři, vstoupila na palubu lodi Eagle S a odplula s ní do finských vod. Loď se nyní nachází u Porkkala.
„Z naší strany vyšetřujeme závažnou sabotáž,“ řekl šéf finského národního úřadu pro vyšetřování Robin Lardot. „Podle našich informací poškození způsobila kotva plavidla, které je předmětem vyšetřování,“ dodal Lardot.
Web Yle uvedl, že kotva nebyla na palubě lodi, z toho důvodu se policie domnívala, že se děje něco neobvyklého. Úřady na palubu vstoupily v 0:28 místního času (23:28 SEČ). „Pohraniční hlídka požádala posádku Eagle S, aby kotvu zvedli, ale vynořil se jen kotevní řetěz,“ napsal Yle.
Válečné lodě NATO obklíčily čínskou loď. Posádku podezírají, že přesekla kabely v Baltském moři
Podle médií je loď považována za součást ruské „stínové flotily“, což jsou plavidla, která Rusko využívá jen neoficiálně, aby obešlo sankce a mohlo vyvážet například svou ropu. „V tuto chvíli předpokládáme, že jde o loď patřící ke stínové flotile,“ řekl podle deníku Financial Times zástupce finského celního úřadu.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) December 26, 2024
The Finnish Coast Guard has taken the Russian shadow fleet vessel ”Eagle S” to Finnish waters and boarded it.
The vessel’s captain is the main suspect of yesterday’s attack on the undersea power cable Estlink 2.
🇫🇮🇪🇪🇷🇺 pic.twitter.com/Z2FiDC1mHk
Fingrid, provozovatel finské národní sítě, uvedl, že Estlink 2 zůstal mimo provoz, ale že škody „neohrožují provoz elektrické soustavy“ v zemi. Očekává se, že opravy budou trvat několik měsíců, napsala BBC.
Finský prezident Alexander Stubb na síti X uvedl, že dostal od Lardota, šéfa policie Ilkky Koskimäea a šéfa pohraniční stráže Markku Hasinella přehlednou zprávu o narušení kabelu ve Finském zálivu a že ji úřady účinně vyšetřily.
„Je třeba bojovat s riziky způsobenými loděmi ruské stínové flotily,“ uvedl prezident.
Sain katsauksen Suomenlahden kaapelirikkoon poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäeltä, Keskusrikospoliisin päällikkö Robin Lardotilta ja Rajavartiolaitoksen apulaispäällikkö Markku Hassiselta. Viranomaisemme ovat selvittäneet tapahtumia yhteistyössä tehokkaasti.
— Alexander Stubb (@alexstubb) December 26, 2024
Seurasimme tilannetta… pic.twitter.com/jdubVRQ85Q
Poškozený kabel měl podle BBC přenosovou kapacitu 650 megawattů, je dlouhý 170 km, z nichž 145 km je ponořeno v moři. Narušení kabelu se nachází v ponořené části.
Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna ve čtvrtek řekl, že poškození kritické podmořské infrastruktury „se stalo tak častým, že zpochybňuje myšlenku, že tato škoda by mohla být považována za náhodnou“.
„Musíme pochopit, že poškozování podmořské infrastruktury se stalo systematičtějším, a proto je třeba je považovat za útoky proti našim životně důležitým strukturám,“ uvedl podle BBC Tsahkna v tiskové zprávě. Dodal, že Eagle S byl eskortován do finského přístavu.
„Kromě obcházení sankcí je stínová flotila bezpečnostní hrozbou v Baltském moři a my nemůžeme jen tak sedět a dívat se,“ pokračoval Tsahka.
„Jde o poslední ze série incidentů v posledních letech, při nichž byly podmořské kabely v pobaltském regionu buď poškozeny, nebo zcela zničeny,“ napsala k incidentu BBC.
Země z baltského regionu se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022. Skupina 12 západních zemí 16. prosince také oznámila, že se dohodla na opatřeních, která mají odradit Rusko od využívání takzvané stínové flotily a zvýšit pro Moskvu náklady na její válku proti Ukrajině.
Litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že rostoucí počet incidentů v Baltském moři by měl sloužit jako jasné a naléhavé varování NATO a Evropské unii, aby výrazně posílily ochranu zdejší podmořské infrastruktury.