Článek
Obhajoba se na začátku procesu pokusila o obstrukce a tvrdila, že proces nemůže začít, protože Lexa nebyl zbaven mlčenlivosti.
Soudkyně třetího bratislavského obvodu však líčení s Lexou a dalšími sedmi bývalými členy SIS zahájila.
Vyřazení stovek zbraní
Z arzenálu SIS mělo být fingovaně vyřazeno 233 pistolí a revolverů, 30 samopalů, pět kulometů a střelivo.
Podle bývalého šéfa slovenských vyšetřovatelů Jaroslava Ivora měl Lexa v rozporu se zákonem jmenovat vyřazovací komisi, která nezákonně rozhodla o vyřazení zmíněného počtu střelbyschopných zbraní.
Bývalý zbrojní referent SIS Luboš S. před soudem prohlásil, že se cítí být nevinen. "Plnil jsem pouze příkazy vedení tajné služby," řekl. Uvedl také jakým způsobem byly vyřazeny údajně nefunkční zbraně z arzenálu SIS.
Únos Kováčova syna?
Veřejnému procesu přihlížela i Anna Remiášová, matka zavražděného Roberta Remiáše, který byl spojkou korunního svědka únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče.
Z organizování únose je rovněž podezřelá Lexova SIS. Lexa, jako blízký spolupracovník expremiéra Vladimíra Mečiara, stál v čele tajné služby do roku 1998.
Po parlamentních volbách a změně vlády byl obviněn ze zneužívání pravomocí veřejného činitele. Jako poslance ho parlament zbavil imunity a byl uvězněn.
Po propuštění z vyšetřovací vazby odcestoval tajně do Jihoafrické republiky. Zdejší orgány ho však po několika měsících vydaly na Slovensko.